• Anasayfa
  • Uzay
  • 6 Ay Boyunca Uzayda Kalmak, Bir İnsanın Vücudunu Nasıl Etkiler?

6 Ay Boyunca Uzayda Kalmak, Bir İnsanın Vücudunu Nasıl Etkiler?

1
1
0
0
0
İngiltere’nin ilk resmi astronotu olan Tim Peake’nin 6 ay boyunca uzayda kalacak olması, bu süre içerisinde uzayda olan bir insanın vücudunda ne gibi değişikliklerin olacağı tartışmalarını başlattı.
Tim Peake, İngiltere için en önemli uzay bilimcilerinden bir tanesi. Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşan ve İngiltere’nin ilk resmi astronotu olan Peake, 6 ay boyunca uzayda kalarak gençleri bilimsel çalışmalara teşvik etmek amacıyla çeşitli deneyler yapıp mevcut projeleri yürütecek.

Peake’nin bu kadar süre uzayda kalacak olmasının vücudunda bazı değişikliklerin oluşmasına sebep olacağını söyleyen İngiltere Uzay Dairesi'nden Libby Jackson, "6 ay hızla geçer ama fiziksel olarak Tim'de değişiklikler olacak. Kemikleri ve kasları zayıflayacak. Bunlarla baş edebilmek için her gün iki saat egzersiz yapması gerekiyor. Yeryüzüne geri döndüğünde ise, bedeninin 6 ay süreyle yer çekimsiz ortamda bulunmanın tüm etkilerinden kurtulması aşağı yukarı bir yıl sürecek" dedi.

Bu etkinin yalnızca fiziksel olmadığını söyleyen Jackson, uzaydan dönen tüm astronotların aynı şeyi söylediğini belirterek, "İnsanı gerçekten değiştiren şey, dünyayı oradan görmenin oluşturduğu etki. -Dünya’yı uzaydan görmenin insanda bıraktığı etkiye “kuşbakışı etkisi” denir- Gördüğümüz tüm fotoğraflar, izlediğimiz videolar bir yana, o görüntüyü insan kendi gözleriyle görmeden gerçek anlamda takdir edemiyor. Ve bu da uzay istasyonu ekibinde derin etkiler yaratıyor. Tim'de nasıl bir etki yarattığını da döndüğünde göreceğiz" dedi.Uzaydayken görülen şeyleri anlamanın büyük bir yoğunluk taşıdığını söyleyen eski astronotlardan İspanyol Michael Lopez-Alegria ise "Tüm insanlık tarihinin yaşandığı yeri, orada, aşağıda görmek büyük etki yaratıyor. Bir gerçek olduğunu görmek... Gezegenin boyutlarının yanı sıra, insan varlığının etkilerini de görüyorsunuz. Hava kirliliğini, çevre kirliliğini, ormanların yitirilmesini, sulak alanların çok daha küçülmüş olduğunu... Gezegenin ne kadar hassas olduğunu, ekolojik sistemin kırılgan dengelerini daha iyi fark ediyorsunuz. Ekosistemin ve sürdürülebilirliğin ne denli önemli olduğunu daha iyi anlıyorsunuz" dedi.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0