• Anasayfa
  • Uzay
  • Apollo 10 Astronotları, Ay'ın Karanlık Tarafında Müzik Sesi mi Duydular?

Apollo 10 Astronotları, Ay'ın Karanlık Tarafında Müzik Sesi mi Duydular?

0
0
0
0
0
IflScience, Apollo 10 astronotlarının Ay’a yaptıkları yolculuk esnasında duydukları müzik sesiyle ilgili bir video paylaştı.
1969 yılının Mayıs ayında Ay’ın biraz uzağından geçen Apollo 10'un mürettebatı, Dünya ile Houston arasındaki temas kesildiği sırada uzayın dışından garip bir müzik sesi duyduklarını söylediler. Apollo 10 astronotları, iletişim kanalları tekrar açıldığında onların (Houston’da bulunan ekip) psikolojik durumlarının kötüye gidebileceğinden endişe duydukları için ilk önce bu durumdan söz etmemişler.  (Bu arada ses kayıtları, 1970’li yılların ortasından itibaren serbest bırakılmış olmasına rağmen henüz yeni gün ışığına çıkmış)

Science Channel isimli YouTube kanalının ‘Açıklanamayan Dosyalar’ ismiyle yayımladığı aşağıdaki videoda astronot Eugene Cernan’ın ‘Bunu duydun mu? Bu bir ıslık sesi? Voooaa’ dediği duyuluyor.
 

Ay’ın yüzeyine yapılan ilk insanlı uçuş olan Apollo 11 görevi esnasında (Temmuz 1969) Ay’ın yörüngesinde benzer sesler duyduğunu dile getiren uzay aracının pilotu Michael Collins de buna benzer sesler duyduğunu fakat o an için üzerinde pek düşünmediğini söyledi. Collins, Yangın Taşıma adlı kitabında bu konuyla ilgili olarak ‘Bu konuda uyarılmamış olsaydım, dışarısı benim için korkudan cehenneme dönerdi’ dedi.Radyo teknisyenleri, konuyla ilgili UFO hayranlarını üzecek açıklamayı şu şekilde yapmış: Bu, Ay modülü ve komuta modülü arasındaki iletişimi sağlayan VHF dalgalarının parazitlenmesi sonucu ortaya çıkan bir ses.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0