Birleşik Krallık'ta Uzay Üssü Kurulacak

0
0
0
0
0
Amerikan Holywood filmlerinde sıkça gördüğümüz uzay üstleri hep Amerika'ya hastır. Ancak Birleşik Krallık tarafından açıklanan proje ile 2018 yılında Avrupa'nın ilk uzay üssü faaliyete geçmiş olacak.
Neredeyse herkesin ilgisini çeken uzay konulu filmlerin en şaşalı kısımlarından biri de o süper teknolojili uzay üsleri olarak görülür. Bir de konu uzay olunca ilk -hatta tek- akla gelen NASA. (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi)

Bunun dışında yakın geçmişte haberleri yapılan 67P/Çuryumov-Gerasimenko Kuyruklu Yıldızı üzerine iniş ile dikkat çeken ESA, yani Avrupa Uzay Ajansı olarak bilinen iki oluşum dışında pek de bir faaliyet yokmuş gibi görünmekte.

Fakat ortaya çıkan projeler ile Birleşik Krallık tarafından da Avrupa'nın ilk uzay üssü inşa edileceği ortaya çıktı. 2018 yılında tamamlanması planlanan ve 85.5 milyon dolara malolması beklenen üssün inşa edilmesi için düşünülen yerler ise ya İskoçya'daki Campbeltown, Glasgow, Prestwick ve Stornoway şehirlerinden biri veya İngiltere'deki Newquay olarak belirlenmiş.

Birleşik Krallık Uzay Ajansı Direktörü David Parker tarafından yapılan açıklamada bu üssün uzay araştırmaları ve kalkış merkezi olmasının yanı sıra uzay turizmi seyahatlerinin de yapılabileceği bir merkez olacağını söyledi. Bir de süper hızlı ulaşım alanı olarak da kullanılabileceğini belirten bakan, ayrıca dünyaca ünlü SpaceX ve Virgin Galactic gibi uzay maceraları konusundaki öncül firmalar ile de işbirliği yapmak istediklerini dile getirdi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0