• Anasayfa
  • Uzay
  • Ay'da En Çok Toprağı Olanlardan Birisi Türk

Ay'da En Çok Toprağı Olanlardan Birisi Türk

8
2
1
1
0
Ay’da en fazla toprak sahibi olan 10 kişi açıklandı ve listede bir Türk de bulunuyor.
Ay’da en fazla toprak sahibi olan 10 kişi açıklandı ve listede bir Türk de bulunuyor.

Lunarregistry.com’un sıralamasında 6. Sırada bulunan Emre Özerginli, Jennifer Lopez, Donald Trump, Paris Hilton, Richard Branson gibi isimleri geride bırakmış. Lunarregistry Ay’ın toprak kayıtlarının da tutulduğu Ay vakfının sitesi.

Emre Özerginli hakkında fazla bilgiye sahip değiliz tek bildiğimiz 25 yaşında olması ve Açıköğretim işletme bölümü öğrencisi olması. Emre Özerginli hakkında bilinen tek şey Limunary adlı araç şirketinin sahibi olması.
 

 Peki Bu Ay Kimin? Nasıl Toprak Satın Alınabiliyor?


Amerikalı bir avukan olan Dennis Hope, 1980 yılında Birleşmiş Miletler Uzay Antlaşması'ndaki bir yasal boşluğu farketmiş ve Ay’ı kendi üzerine tescil ettirmiş. Tabir-i caizse Ay’ın üzerine konmuş adam. Anlaşmada temel olarak, hiçbir ülkenin uzaydaki herhangi bir gezegen üzerine hak iddia edemeyeceği maddesinin altı çizilmişti. Avukat Hope, bu maddeye dayanarak, "ben ülke değilim ben şahısım" diyerek Ay’ı kendi üzerine tescil ettirmiş. Beyaz Saray’a, Kremlin’e ve Birleşmiş Milletlere bir mektup yazmış ve kendi hazırladığı tapu örneğini de göndermiş. Herhangi bir yanıt gelmeyince (muhtemelen deli falan zannettiler adamı) Ay’ın üzerine konmuş. Dennis Hope, her biri 4 bin metrekareden oluşan 5 milyon parsele böldüğü Ay’ı satışa çıkarıyor.

Dennis Hope'un Ay için hazırladığı tapular.


Şimdi biz almaya kalksak banka kredi vermez, Ay’dan toprak alıcam desen, adama derdini anlatamazsın. Listenin ilk 5’i ise şöyle:

1. 1.500.000 Dönüm ile iş adamı David M.Rothschild (bunlar olmasa şaşardım zaten)
2. 1.000.000 Dönüm ile Rus iş adamı Roman Abramoviç
3. 880.000 Dönüm ile eski ABD başkanı George Bush
4. 700.000 Dönüm ile Bill Gates
5. 630.000 Dönüm ile ünlü aktör Tom Cruise
 
8
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
8
2
1
1
0