• Anasayfa
  • Uzay
  • Bilim Adamları Oluşum Aşamasındaki Bir Gezegen Keşfettiler!

Bilim Adamları Oluşum Aşamasındaki Bir Gezegen Keşfettiler!

0
0
0
0
0
450 ışık yılı uzaklıkta bulunan bir toz kütlesi keşfedildi. Bu toz kütlesi, bilim adamlarının söylediğin göre oluşum aşamasında olan bir gezegen.
Şili'de bulunan Atacama Large Millimeter /submillimeter Array (ALMA) görüntüleme cihazını kullanan bilim adamları, bu cihaz sayesinde tam 450 ışık yılı uzaklıkta bulunan bir toz kütlesini keşfetmeyi başardılar. Bu toz kütlesi Taurus takımyıldızınında bulunan "HL Tau" isimli genç yıldızın yörüngesinde bulunuyor. Sadece 1 milyon yaşında olan bu yıldızın yörüngesinde bulunan kütle, ilerleyen yıllarda bu yıldızın gezegenlerinden birisini oluşturacak.

Bilim adamlarının söylediğine göre gezegenlerin oluşma evresini temsil eden dev toz kütleleri, bir noktadan sonra birleşiyor ve gezegenlerin oluşumunu başlatıyor. Yani yıldızın etrafındaki tüm toz kütlelerinin ortak bir noktada toplanacağını ve dev bir gezegen oluşturacağını söyleyebiliriz. Gezegenlerin neredeyse tüm evrelerini görüntülemeyi başarmış olan bilim adamları, gezegen oluşumunun ilk aşamalarından birisi sayılan toz evresini ilk defa görüntüleyebildiler.Yıldızların incelenmesinin gezegenlere göre çok daha zor olduğunu belirten astronom Thomas Henning: "Yıldızları incelemek çok daha kolay çünkü yıldızlar ışık yayarlar fakat gezegenler sadece yıldızın ışığında oldukları zaman belirlenebiliyorlar" şeklinde açıklamalarda bulundu. Güneş sisteminde yeni bir gezegen bulunması da bu gök cisimlerinin ne kadar zorlayıcı olduğunu kanıtlar nitelikte.


(kütlenin bulunduğu alan)

Bilim adamları oluşum aşamasındaki gezegeni inceleyerek gezegenlerin oluşumu hakkında yeni bilgiler edinmeye çalışacak. Bu incelemeler Dünya ve diğer gezegenler hakkında da bilgi verebilir ve hatta gezegenlerin canlılığında büyük rol oynayan çekirdek katmanı hakkında bazı şeyleri anlamamızı sağlayabilir.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0