• Anasayfa
  • Uzay
  • Bilim Adamları Satürn'ün Halkasının Nasıl Oluştuğunu Açıkladı!

Bilim Adamları Satürn'ün Halkasının Nasıl Oluştuğunu Açıkladı!

3
2
2
0
0
Satürn'ün en büyük halkasının oluşumu, bilim adamlarına göre 2 uydunun çarpışması ile oluştu.
Uzayda bulunan bütün gezegenlerin ve yıldızların kendine has bir özelliği ve yapısı var. Güneş Sistemi'nde bulunan 8 (Plüton'u cüce gezegen olarak sayıyorum) gezegenin özellikleri, yapısı ve görünüşü birbirlerinden tamamen farklı. Bu farklılıklar gezegenlerin oluştuğu dönem, oluşma türü, Güneş'e olan uzaklık, etrafında bulunan cisimler gibi birçok faktöre göre değişiyor.

Satürn, büyük halkaları ile Güneş Sistemi'nin görünüşü en güzel olan gezegenlerinden birisi. Halkalara sahip olan tek gezegen olmasa da Satürn, kendi sistemi ve halkalarının oluşum evresiyle oldukça farklı bir gezegen. Satürn'de ana olarak 5 farklı halka bulunuyor. Bu halkalar konumlarından dolayı tek bir halka olarak gözükse de aslında farklılar.Japonya'da bulunan Kobe Üniversitesi araştırmacıları, Satürn'ün en dış kısımda bulunan halkanın (F halkası), gezegenin iki dev uydusunun çarpışıp parçalanması sonucuyla oluştuğunu buldu. Bu halka, diğer halkalara göre şekil olarak biraz daha farklı ve oldukça düzensiz. Bu halkanın oluşumunun bir bilgisayar simülasyonu yardımıyla keşfedilmesi ise tamamen şans eseri gerçekleşmiş bir olay.

53 tanesi isimlendirilmiş, toplamda 62 uydusu bulunan Satürn'ün ne gibi sırlar sakladığını, F halkasının daha fazla araştırılmasıyla anlayabileceğiz. 

Kaynak: Cnet
3
2
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
2
0
0