• Anasayfa
  • Uzay
  • Bilim İnsanları, Devasa Bir Asteroidin Dünyaya Çarpmasının Nasıl Engelleneceğini Araştırıyor!

Bilim İnsanları, Devasa Bir Asteroidin Dünyaya Çarpmasının Nasıl Engelleneceğini Araştırıyor!

0
0
0
0
0
Bundan milyonlarca yıl önce 10 kilometre çapındaki bir asteroidin dünyaya çarpması sonucu dinozorların sonu gelmişti. Bilim insanları, benzer bir durumun bizim başımıza gelmemesi için çalışmalarına şimdiden başladı.
Alman Uzay ve Havacılık Dairesi’nde “Neo-Shield” isimli bir projeyi yöneten Prof. Dr. Alan Harris, Avrupa Birliği’nin görevlendirdiği ekibiyle birlikte ‘savunma stratejileri’ geliştiriyor.

Şu an için devasa boyutlardaki asteroitlerin Dünya’ya çarpma riskinin bulunmadığını söyleyen Harris, “Şu an için nerede olduklarını bilmiyoruz fakat önümüzdeki birkaç yüzyıl içerisinde zarar verebilecek bir asteroidin Dünya’ya çarpmayacağından eminiz.

10 kilometre kadar olmasa da 10 metre çapında asteroitlerin Dünya’ya çarpma olasılığının bulunduğunu söyleyen Harris, Rusya’nın 2013 yılında benzer bir asteroit vakasından ucuz kurtulduğunu şu şekilde anlattı: “2013’ün Şubat ayında Rusya’daki Çelyabinsk Oblastı semalarında 17 metre büyüklüğünde bir meteor patladı. Eğer göktaşı Dünya’ya çarpsaydı muhtemelen bir kent yok olacaktı. Patlama gökyüzünde yaşanmış olmasına rağmen birçok ev hasar aldı ve 1500’den fazla insan yaralandı.


 

 Bazı asteroitlerin yönleri değiştiriliyor

Dünya için tehlikeli sayılabilecek 12 bin cisim bulunuyor. Bu cisimlerden bazılarının ciddiyetine göre yönleri, tonlarca ağırlığa sahip olan uzay sondasıyla değiştirilebiliyor. Sondanın göktaşına göre daha düşük olan kütlesi asteroide çekim etkisi yaratıyor ve böylece göktaşının yönü değişmiş oluyor.Bunun çok detaylı bir yöntem olduğunu belirten Harris, zamanlarının kısıtlı olduğu durumlar için B planını devreye soktuklarını belirtiyor. ‘Asteroit, eğer zaman kısıtlıysa uzay araçlarıyla vurulabilir’ diyen Harris, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı’nın 2020 yılı için planlarında Didymos ve Didymoon isimli iki göktaşını bu şekilde imha etmenin bulunduğunu belirtti. Bu plana göre bir araç asteroidi takip edip yapısından bazı örnekler toplayacak, 330 kilogram ağırlığındaki diğer araç ise Didymoon’u doğrudan vuracak.Bu atışın simülasyonunun yapıldığı Ernst-Mach Enstitüsü’nde görevli olan Dr. Frank Schafer, “Çarpma sırasında tam anlamıyla momentum transferi oluyor; bu transfer uydunun etkisiyle açığa çıkıyor. Açığa çıkan enerji çarpış yönünün tam tersinde kendini gösteriyor. Tıpkı jet motoru gibi kütleyi çıkardığı yönün tam tersi istikametinde hızlanma kazandırıyor” diyor. Bu durum, yalnızca küçük kütleli asteroitlerde işe yarıyor. Eğer asteroit büyükse çarpıştırmak işe yaramıyor. Böyle bir durumla karşılaştıklarında, ellerinde tek bir alternatifin bulunduğunu söyleyen Harris, “Eğer büyük bir gök cisminin bize doğru geldiğini çok geç fark edecek olursak, en son çareye başvururuz. Bu da nükleer bir patlayıcı ile olur. Fakat bunun riskli bir tarafı var, zira küçük parçaların dünyaya düşmesi ve korkunç sonuçlara yol açması mümkündür” ifadelerini kullandı.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0