• Anasayfa
  • Uzay
  • Bilim İnsanları, Samanyolu Galaksisi’nin Arkasına Saklanmış Yüzlerce Galaksi Keşfetti!

Bilim İnsanları, Samanyolu Galaksisi’nin Arkasına Saklanmış Yüzlerce Galaksi Keşfetti!

2
0
0
0
0
Avustralyalı bilim insanları, hassas ölçümler yapan bir teleskop sayesinde şimdiye kadar ortaya çıkmamış galaksilerin varlığını tespit ettiler.
Uluslararası Radyo Astronomi Araştırmaları Merkezi’nin yayımladığı güncel haritada, Dünya’dan 250 milyon ışık yılı uzaklıkta komşu galaksilerin var olduğu tespit edildi. Varlığından bu zamana kadar haberimizin olmamasını sağlayan olgu ise, şu an içerisinde yer aldığımız Samanyolu Galaksisi. 883 tane olduğu tespit edilen galaksiler, bilim insanları tarafından güncellenen gök haritasındaki yerlerini aldılar.

Aslında yeni tespit edilen bu galaksiler daha önce gözlemlenebiliyor olmalarına rağmen gökcismi mi yoksa galaksi mi olduğu konusunda soru işaretlerine sahiplerdi. Samanyolu Galaksisi’nin yerçekim kuvveti sebebiyle bu galaksilerin varlığından emin olamayan bilim insanları, ultra hassas teleskoplar sayesinde artık kesin olarak sayısı 883 olan galaksilerin varlığını teyit etmiş durumdalar.Bilim insanlarının açıklamalarına göre keşfedilen bu galaksiler, Dünya’dan 250 milyon ışık yılı uzaklıkta olmasına rağmen söz konusu ‘evren’ olunca aslında o kadar da uzakta değiller. Hatta mesafeyi daha da kısaltarak galaksilerin ‘burnumuzun dibinde’ olduğunu söyleyen bilim insanları, yakın zamanda benzer keşiflerin yapılabileceğini söylediler.
 

2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0