• Anasayfa
  • Uzay
  • Bilim Adamları Yörüngede Kalan Uydu Enkazlarını Lazerle Vuracak

Bilim Adamları Yörüngede Kalan Uydu Enkazlarını Lazerle Vuracak

1
0
0
0
0
İnsanoğlu kendi dünyasını kirlettiği yetmiyor gibi uzaya da sıçramış durumda. Bilim adamlarının, daha şimdiden Dünya yörüngesini adeta bir çöplüğe dönüştüren, çoğunu da uyduların oluşturduğu uzay enkazlarından kurtulmak için güzel bir çözümleri var.
Japon araştırma enstitüsü Riken, dünyanın yörüngesinde kalan ve kullanımından sonra terk edilmiş olan uyduları, yörüngeyi doldurduğu ve tabiri caizse 'kirlilik' yaptığından dolayı, bunları Dünya'nın yörüngesinden çıkarmak için çizgi-romanlarda göreceğimiz türden bir plan önerdiler.

Şirket, bu uyduları Uluslararası Uzay İstasyonu'na yerleştirilecek büyük bir fiber optik lazerle vurmayı planlıyor. Plana göre önce uyduların yerleri, hızları ve yörüngeleri kızılötesi teleskopla tespit edilecek, sonra ISS'de (uluslararası uzay istasyonu) kurulmuş olan dev lazerle bu cisimler, tekrar Dünya atmosferine girene kadar itilecek (anlayacağınız, ışıktan dev bir değnekle yörüngeden içeri uyduları itecekler)İşin geri kalanını ise atmosferimiz halledecek. Bilim adamlarının tahminlerine göre yapılacak olan lazer 1 cm boyundaki bir cismi bile hedef alabilecek.

Projeden sorumlu ''Raken Team'', bu lazerin denemelerine başlamış durumda. Test aşamasında olan sistem geçer not alırsa, lazerin hedefi bu sever terk edilmiş, kullanılmayan uydular olacak.

Kaynak: Engadget
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0