• Anasayfa
  • Uzay
  • Bir Grup Bilim Adamı Ay'a "Uzay Gemisi Saplayacak"!

Bir Grup Bilim Adamı Ay'a "Uzay Gemisi Saplayacak"!

0
0
0
0
0
Planlanana göre bir grup bilim adamı Ay'dan toprak örneği almayı deneyecek.
Ay, şimdiye kadar insanlığın adım atabildiği Dünya dışındaki ilk ve tek gök cismi. İlk Ay yürüyüşünün üzerinden onlarca yıl geçmesine ve uydumuza birçok kere gidilmiş olmasına rağmen bir grup bilim adamı, bu yolculukların yeterli olmadığını ve Ay hakkında daha fazla inceleme yapmamız gerektiğini belirterek Ay'dan örnek almayı önerdi. Bilim adamları, bunu önceden hiç görülmemiş bir yöntem kullanarak yapmamızı önerdi; Ay'a bir uzay gemisi saplayarak gezegeni delerek.

Ay'dan örnek almak aslında önceden gerçekleştirilmiş bir olay fakat bilim adamlarının önerdiği miktarda alım hiç gerçekleştirilmedi. Projenin sahibi olan telekom yatırımcısı Chris Lamour, bu proje için farklı bir uzay aracına ihtiyaclarını olduklarını ve bu yüzden özel bir tasarımları bulunduğunu söyledi.
 

Tasarımın ismi "Moonspike" yani Ay dikeni. Moonspike Ay'dan fazla miktarda örnek almak istediği için isminden de anlaşılabileceği gibi dikenli bir ve sert bir yapıya sahip olacak. Ay'a iniş yaptığı an gök cisminin yüzeyini kazacak ve toprak örneği alabilecek kadar sert yapısının bulunacağı belirtilen Moonspike, örnek tasarımındaki gibi inşa edildiği takdirde 22 ton ağırlıkta olacak.

Chris Lamour şimdilik tam bir takıma sahip değil, bu nedenle bir yandan bilim adamlarının tamamlanması için uğraşırken bir yandan da bu proje için gerekli olan paranın toplanması için uğraşıyor. Kickstarter'da projesini sergilemiş olan ve yardım bekleyen Chris Lamour'un şimdilik hedefi 1 milyon dolarChris Lamour, bu projesine neden yardım edilmesi konusundaki sorulara "Ay'a önceden gidildiğini biliyorum fakat bu işlemleri her zaman büyük ülkeler gerçekleştirdi, asla özel bir kuruluş gitmedi. Gidenler ülkelerinin emirleri doğrultusunda görevlerini yerine getirdiler ve bu işlemi incelemekten çok gitmek amacıyla gerçekleştirdiler. Biz Ay'a gidip Ay'ı tam anlamıyla incelemek amacıyla gök cisminden örnek almak istiyoruz" sözleriyle karşılık verdi.

Kaynak: TechRadar 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0