• Anasayfa
  • Uzay
  • Bir Kasırganın Uzaydan Nasıl Göründüğünü Öğrenmek İster misiniz?!

Bir Kasırganın Uzaydan Nasıl Göründüğünü Öğrenmek İster misiniz?!

0
0
0
0
0
Bir Kasırganın Uzaydan Nasıl Göründüğünü Öğrenmek İster misiniz?!
NASA, Patricia Kasırgası'nın etkilerinin uzaydan görülebildiği bir video yayınladı.
Güneş Sistemi'nde yaşamın olduğu bilinen tek gezegen Dünya. Dünya yaşamın oluşması için gerekli olan koşulları ve kaynakları sağlayabildiğinden dolayı yaşanabilir bir gezegen ve konumu, açısı gibi özellikler bakımından oldukça hassas bir dengeye sahip. Güneş Sistemi'nde bulunan diğer gezegenlere oranla daha sakin, daha uysal olan gezegenimiz bazen bu sakinliğini, içinde bir yerlerde saklı duran asabiyetiyle değiştiriyor.

NASA Patricia Kasırgası'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan çekilmiş olan görüntülerini yayınladı. Atmosferin en alt tabakalarında gerçekleşmesine rağmen uzaydan çok net bir şekilde görülebilen Patricia, batı yarım kürenin en büyük kasırgası olarakta biliniyor. Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan çekilmiş olan görüntülerde de görebileceğiniz gibi Patricia Kasırgası Pasifik Okyanusu'nun üzerinde bir yerlerde. Dün sabah saatlerinde kaydedilmiş videoda devasa kasırganın Meksika'ya doğru hareket ettiği görülebiliyor.
 

Kasırga o kadar büyük ki Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bulunan kameralar, kasırganın tamamını tek bir karede çekemiyor. Saatte 320 kilometre hıza ulaşan Patricia Kasırgası, aynı zamanda şu ana kadar kaydedilmiş en düşük basınç değerine de sahip; 880 milibar. Kasırgalar oluştukları sırada sıcak ve soğuk hava kütlelerini kendileriyle birlikte sürüklediği için bu hava kütlelerinin birleşmesi, havanın bir bölümünün yükselmesini ve kasırganın oluştuğu bölgede azalan hava miktarından dolayı düşük basıncın oluşmasını sağlıyor. Bir kasırganın yarattığı düşük basınç miktarı ne kadar fazlaysa o kasırganın o kadar çok hava kütlesine hakim olduğu söylenebilir. Tabii ki bu, bazı istisna durumlar için geçerli değil.

Dün yaşadığı büyümeyle birlikte Saffir-Simpson Kasırga Ölçeği'ne göre 5. kategoriye yükselmeyi rahatlıkla başarmış olan Patricia'nın Meksika üzerindeki etkilerini ilerleyen günlerde göreceğiz.

Kaynak: TheVerge 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0