• Anasayfa
  • Uzay
  • Büyük Hadron Çarpıştırıcı Yeniden Çalıştırıldı

Büyük Hadron Çarpıştırıcı Yeniden Çalıştırıldı

1
0
0
0
0
Evrenin karanlık dönemlerine dair insanlığa ışık tutacak Büyük Hadron Çarpıştırıcısı iki yıllık bir aranın ardından tekrar çalıştırıldı.
Parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen atomaltı parçacığın keşfinde kullanılan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı yeniden çalıştırılmaya başlandı.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN'de, fizik bilimine ışık tutan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, ''Tanrı Parçacığı'' olarak da adlandırılan Higgs Bozununun keşfedilmesi için üç yıllık bir süreç boyunca çalıştırılmıştı.

27 kilometrelik halka şekilde tasarlanan tünelde, her iki yöne bırakılan parçacıklar (proton ışınları), hiçbir engel olmadan tünelde hareket etmeye başlıyor. İki parçacığın enerji çarpışmaları yapması sonucu da bilim adamları evrenin karanlık dönemlerine ışık tutacak, oldukça önemli bilgiler elde ediyor.Tanrı Parçacığının bulunduğu ilk deney ile bilim dünyasına farklı bir boyut kazandıran CERN, Büyük Hadron Çarpıştırıcısını iki yıllık bir aranın ardından, büyük bir onarım ile üç senelik bir süreç boyunca çalıştıracak.

İlk çalıştırmaya göre neredeyse iki kat daha fazla enerji ile çalıştırılacak Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, proton ışınlarının çarpışma enerjilerini incelemeye devam edecek. CERN Genel Direktörü Rolf Heuer, enerji çarpışmalarnın birkaç aydan önce gerçekleşmeyeceğini, yeni keşifler için de 2016 yılının ortalarına kadar beklenmesi gerektiği ifade etti. Biliminsanları, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın önceki sürece kıyasla yaklaşık iki kat daha hızlı çalışacağına dikkat çekerek, bu yeni enerji seviyesi sayesinde hem fizik alanında hem de evrenin ‘karanlık‘ sırları hakkında daha fazla bilgi edinilebileceğini belirtiyor.

CERN’de yapılan deneyler sonucunda Mart 2013’te uzmanlar, evrenin oluşumu hakkındaki en büyük sırlardan biri olduğu kabul edilen atomaltı parçacık ''Higgs Bozonu''nu bulduklarını açıklamış,  bu keşif François Englert ve Peter W. Higgs’e Nobel Fizik Ödülü’nü getirmişti.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0