• Anasayfa
  • Uzay
  • Buzulların Erimesiyle Dünya’nın Dönüş Hızı Giderek Yavaşlıyor!

Buzulların Erimesiyle Dünya’nın Dönüş Hızı Giderek Yavaşlıyor!

1
1
0
0
0
Bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırmaya göre Dünya’nın dönüş hızı, buzulların erimesiyle giderek yavaşlıyor ve bu da günlerin biraz daha uzamasını sağlıyor.
Harvard Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının yaptığı araştırmalar sonucunda eriyen buzullar Dünya’nın hem dönüş hızına hem de eksen eğimine direkt olarak etki ediyor. Bunun sebebi olarak, buzulların suya dönüşüp Dünya üzerinde tekrar konumlanması olduğu belirtiliyor.

Kutuplarda eriyen suların ekvatora doğru hareket etmesi, Dünya’nın orta bölümünün biraz daha kalın olmasına neden oluyor. Bu kalınlık da Dünya’nın hızının biraz daha azalmasına yol açıyor. Daha basit bir örnekle açıklamak gerekirse, kollarını kapatıp öne doğru hafif eğilerek hızlı bir şekilde kayabilen patencinin hızını yavaşlatmak için kollarını açmasını söyleyebiliriz.Araştırmacılara göre Dünya’nın hızı, geçtiğimiz yüzyıla oranla 1 milisaniye yavaşlamış durumda. Küresel ısınmanın da etkisiyle bu zamanın 2100 yılına kadar 5 milisaniye olması bekleniyor ve buna Dünya ile Ay arasındaki yerçekim mücadelesiyle Dünya’nın çekirdeğindeki doğal değişiklikler yoluyla oluşan yavaşlamalar dahil değil.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0