• Anasayfa
  • Uzay
  • Cassini Uzay Aracı En Zorlu Görevi İçin Yola Çıktı!

Cassini Uzay Aracı En Zorlu Görevi İçin Yola Çıktı!

2
1
1
0
0
NASA'nın uzay aracı Cassini, Enceladus'tan gaz örneği alabilmek amacıyla son derece tehlikeli bir görevi gerçekleştirecek.
NASA'nın en çok bilinen uzay araçlarından birisi olan Cassini, Satürn ve Satürn'ün uydularını inceleme görevlerine sahip. Bugüne kadar "halkalı gezegen" olarakta bilinen Satürn'ü ve hespi isimlendirilmemiş 62 uydusundan bazılarını incelemiş olan Cassini, en zor görevlerinden birisini gerçekleştirmek için hazırlanıyor. NASA'nın üzerinde durduğu Enceladus'u inceleyen ve bu incelemeler sonucunda Enceladus'un alt tabakalarında devasa bir okyanus bulunduğunu doğrulayan Cassini, okyanuslardan örnek almayı deneyecek.NASA'nın talimatıyla rotasını Enceladus'a döndüren Cassini, bu görevi için gezegende bulunan gayzer olaylarından yararlanmayı düşünüyor. Gezegenin alt tabakalarında bulunan ve yüzeye çıkmak için can atan okyanus tabakasının belirli aralıklarla yarattığı gayzerlerin atmosferde bıraktığı kalıntılardan bazılarına erişmeye çalışacak olan Cassini, son derece hızlı bir şekilde bu görevi gerçekleştirecek.Yaklaşık 30500 kilometre hızla, Enceladus yüzeyinden sadece 45-50 kilometre yukarıda olacak olan Cassini, bu sırada yoluna devam ederken gezegenin atmosferinde kalan gayzer örneklerinden toplamayı ve incelemeleri bilim adamlarına aktarmayı hedefliyor. Böylece Enceladus'ta bulunan suyun kimyasal yapısı hakkında bilgiye erişebilecek olan bilim adamları, bu suyun Dünya'da bulunan sudan ne kadar eksik olduğunu anlayabilecek.
 
Kim bilir, belki de Enceladus'ta bulunan su sadece birkaç eklemeyle Dünya'daki suya benzer bir yapı kazanır ve bir gün, canlıların yaşayabileceği bir ortama dönüşür.

Kaynak: Slashdot 
2
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
1
0
0