• Anasayfa
  • Uzay
  • Ceres'de Bulunan Piramit Şeklindeki Dağ Parlıyor!!

Ceres'de Bulunan Piramit Şeklindeki Dağ Parlıyor!!

0
0
0
0
0
NASA'nın uzay aracının yakınlaşması ile çok net şekilde gözlemlenebilen Ceres, fotoğraflarıyla birlikte yeni sorulara da sebep oldu.
NASA'nın New Horizons keşif aracını hepimiz duymuşuzdur. Plüton'a yakınlaşmasıyla gündeme gelen bu uzay aracının kardeşi sayılabilecek, aynı program dahilinde uzaya gönderilmiş olan "Dawn", görevi olan cüce gezegen Ceres'e doğru yaklaştıkça cevaplanması gereken daha çok sorunun ortaya çıkmasına neden oluyor.

Önceden Ceres'de bulunan piramit şeklinde bir dağ ve parlak noktalar, internetin abartmasıyla karşılaşmış ve hatta bazı kişiler bu dağın önceden orada yaşamış varlıkların oluşturduğu bir yapı olduğunu iddia etmişti. Tabi ki bu ve bunun gibi asılsız söylemlere aldırış etmemiş olan NASA, Dawn'ın son verileri karşısında yapacak yorum bulamadı.
 

Dawn, 6.400 metreden uzun olan dağın incelemeler sonucunda parladığını doğruladı. Dağ, bölgesinde bulunan tek yükselti. Bu tarz gezegenlerde dağ gibi oluşumların olması, volkanik faliyet bulunmadığı için garip karşılanıyor. Yani, zaten varlığı garip olan dağ, bir de parlayınca bütün dikkatleri üzerine çekti. Ceres önceden parlayan noktalarıyla da gündeme gelmişti. Fakat bu oluşumların dev tuz kütleleri veya buzul olabileceğini savunan NASA, şuana kadar bu konuda da bir açıklama yapmış değil. Üzerinde bulunan tüm şekiller, atmosferini aşıp yüzeye çarpan göktaşları sayesinde oluşturulmuş olan Ceres, bu dağ ile ilgili bilmediğimiz neleri saklıyor ilerleyen zamanlarda öğreneceğiz.

Kaynak: Cnet
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0