Çin Ay'ın Karanlık Yüzeyine Gidiyor!!

0
0
0
0
0
Ay'a birçok uzay aracı gönderildi ancak Ay'ın karanlık yüzeyi daha önce hiç keşfedilmedi. Çin, birkaç sene içerisinde bunu başaran ilk ülke olmak istiyor.
Üretim teknolojisini geliştiren ve Dünya'nın en büyük ekonomilerden birisi haline gelen Çin, bu büyümesini uzay araştırmalarına da yansıtmak istiyor. Yaptığı araştırmaların ve testlerin ardından geçte olsa uzaya astronotlarını göndermek ve uzay hakkında daha çok bilgi toplamak isteyen Çin, Ay'a gitmeyi hedefliyor. Amerika bundan seneler önce bunu başardı ancak Çin'in Ay ile ilgili çok farklı planları var.

Çin Ay'ın daha önce gidilememiş olan "karanlık yüzeyine"  gitmeyi hedefliyor. Ay, Dünya ile birlikte mükemmel bir denge kurmuş olması nedeniyle hem kendi etrafında, hem de Dünya etrafında aynı hızla dönüş yapıyor. Sürekli olarak bu hız dengesini koruyan Ay, Dünya'ya sadece bir yüzünü gösteriyor. Bu nedenle gökyüzünde gördüğümüz Ay'ın üzerinde bulunan siyah lekeler (meteorların oluşturduğu lekeler) her zaman aynı. Ay'ın karanlık yüzü şimdiye kadar birçok uzay aracı tarafından görüntülendi ancak "karanlık yüzey" olarak adlandırılan bu bölgeye hiçbir robot gönderilmedi ve hiçbir astronot ayak basmadı.Çin bunu başararak son birkaç senedir önem verdiği uzay araştırmalarında tarihe geçmeyi planlıyor. Ay'ın karanlık yüzeyine bir araştırma robotunun gidebilmesi, tabii ki bu bölge ayın gördüğümüz yüzeyinden çok daha uzak olması nedeniyle daha zor olacaktır. Ancak Çin'in yarışması gereken NASA'nın Plüton'a uzay aracı gönderebildiğini unutmamak gerekiyor. Çin'in bugün sahip olduğu teknoloji ile Ay'a gitmesinin oldukça kolay olacağını düşünüyorum.

Ay'a gidecek olan uzay aracının ismi Chang'e-4. Çin mitolojisindeki Ay tanrısından ismini almış olan uzay aracı (Smite sağolsun mitoloji hakkında bilgi edindim), Ay'ın ıssız ve keşfedilmemiş olan bu yüzeyinde incelemeler yapacak. Şimdiye kadar sadece fotoğrafı çekilebilmiş olan bu yüzeyin ne gibi gizemler barındırdığını 2018'de hazır olacak olan fırlatma programıyla birlikte öğrenceğiz. 

Kaynak: TheVerge 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0