• Anasayfa
  • Uzay
  • Devasa Gezegenleri Ufak Çakıl Taşları Oluşturuyor

Devasa Gezegenleri Ufak Çakıl Taşları Oluşturuyor

1
0
0
0
0
Devasa Gezegenleri Ufak Çakıl Taşları Oluşturuyor
Gaz devi olan gezegenlerin genellikle daha büyük gezegen çekirdeklerinin etrafında oluştuğu düşünülüyordu; ancak durumun o kadar da basit olmadığı fark edildi.
Kanada Queen’s Üniversitesi ve Colorado, Boulder Southwest Araştırma Enstitüsü’nce yayımlanan bir makalede Jüpiter ya da Saturn gibi devasa gezegenlerin çok daha ufak kayaların bir araya gelmesi ile oluştuğu belirtildi.

Makaleye göre Saturn ve Jupiter, Güneş Sistemi henüz tam formunda oluşmadan daha önce bu halde gelişmiş olan ve Güneş’in oluşmasına sebep olan nebulanın dağılması ile oluşmuştu ve erken dönemde dediğimiz bu gezegeneler Güneş oluştuktan sonraki ilk 10 milyon yıl içinde oluşmuş olan bu gezegenler meydana geldiğinde Dünya’nın oluşmasına daha 30 milyon yıl vardı.

Daha önce düşünülen hali ile bu gezegenlerin oluşumu çekirdek büymesi denen şekilde gerçekleşiyordu ve çekirdek zamanla etrafına diğer kayaları da topluyor sonrasında da gezegenin iç katmanlarına itilen gaz ve toz, gezegenin etrafını sararak bu gaz devlerinin oluşmasına imkan veriyordu.

Ne yazık ki bu oluşum biçimine göre düşünüldüğünde çekirdekleri Dünya’nın çekirdeğinden çok daha büyük olan, hatta Neptün ya da Uranüs kadar olan bu gezegenlerin bu şekilde oluşması Dünya’nın oluşum süresinin 30 milyon yıl kadar olduğu düşünüldüğünde çok daha uzun zaman alması ve 10 milyon yıl gibi bir sürede oluşamaması gerekiyordu.

Taş büyümesi olarak adlandırılan yeni biçimde ise durum sürecin çok daha hızlı ilerlemesine imkan veriyor ve çok daha ufak olan parçacıkların bir araya gelerek gezegenin yüzeyini oluşturmasını sağlıyor.

Süreç oldukça yavaş görünse de nebuladaki gazların hareketi sayesinde oldukça hızlanıyor ve bu esintiler gezegenin yüzeyini ve gövdesini oluşturacak olan çakıl taşlarını büyüyerek toplanan çekirdeğe itiyor. Fakat bu kayaların birbirine bağlı olarak yavaş şekilde hareket etmesi gerekiyor ki bu sayede genç gezegenler birbirleri ile yerçekimsel olarak etkileşime girebilsinler.

Eğer oluşan bu minik gezegenler çok hızlı biçimde hareket eder ve hızlı şekilde bütünlük kurarlarsa yüzlerce küçük gezegenle dolması gerekirdi GÜneş Sistemi’nin ki bu olmadığına göre bu toplanan kayalar birbirlerini içlerine katarak çok daha büyük bir çekirdek ve etrafından toplanmış gazlar, toz ve kaya parçalarından bir araya gelmiş devasa gaz bulutları oluşturmuş.

Sözü edilen bu model Levison’un ekibi tarafından simule edilerek denendi ve sonuç olarak kullanılan küçük çekirdekli çakıl taşlarından oluşan gezegenler bizim güneş sistemimizde olduğu gibi 1 ila 4 arasında gaz devi oluşturdu.

Konu ile ilgili açıklama yapan Levison ise “şimdiye dek Güneş Sistemi içinde yer alan iki gaz devi (Jupiter ve Saturn) iki buz devi (Neptün ve Uranüs) ile Kuiper kuşağının oluşumunu doğal süreçte gösterebilen ilk model bu” dedi.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0