• Anasayfa
  • Uzay
  • Dünya Bir Bilye Olsa Güneş Sistemi Ne Kadar Büyük Olur?

Dünya Bir Bilye Olsa Güneş Sistemi Ne Kadar Büyük Olur?

0
0
0
0
0
Bildiğiniz gibi bilimsel okul çağı kitaplarında birçok yanlış bilgi bulunuyor. Bunu yıkmak isteyen Alex Gorosh ve Wylie Overstreet, bizler için gerçek güneş sistemi mesafelerini dünyayi bilye büyüklüğünde düşünülecek şekilde gözler önüne seriyor.

Taa ilkokuldan bu yana bildiğiniz gibi okul kitaplarında güneş sistemini bizlere yavaş yavaş öğretmeye başlarlar. Ancak bu öğretim şekli her zaman eleştiri odağı olmuştur. Çünkü bizlere gösterilen görsellerde olması gereken gezegen aralıkları hep kafalarına göre ayarlanır. Örneğin Ay ile dünyamız bizlere hep çok yakınmış gibi gösterilir. Ancak 384.403 km uzaklıkta olan uydumuzun bizlere gösterilen küçük hallerinde o kadar yakın olması imkansız. Yani ölçeklendirmelerde hep hata bulunuyor.

Bizlere büyüklük farkını anlatmak için hazırlanan görsellerde hep uzaklık hatalı gösteriliyor. Biz de bu uzaklıklara alıştığımız için yanlış bilgilendirmeye sahip oluyoruz. Örnek olarak aşağıdaki resmi verelim;Yukarıda gördüğünüz büyüklükler ve uzaklıklar maalesef gerçeği yansıtmıyor. Sadece bizler sıralamayı ve şekilleri bilelim diye üretilmiş bir görsel. Ancak bu görsel gerçeğe göre hazırlanmış olsa daha verimli olmaz mıydı sizce de? İşte bunu belli etmek ve daha bilgili olmamız için kafa kafaya veren Alex Gorosh ve Wylie Overstreet bir araya gelerek bizler için muhteşem bir video hazırlamış.Aşağıda birazdan göreceğiniz videoda eğer dünyamızı bilye kadar küçültürsek diğer gezegenlerin uzaklıkları ve büyüklükleri nasıl değişeceğini bizlere gösteriyor. En dıştaki Neptün ile güneşin arası bu ölçeklendirmeye göre 11.2km gibi bir mesafeye indirgenmiş oluyor. (Şimdi hemen karşı çıkacaklar olacaktır. "Hani Plüton?" diye. Şu anda resmi olarak gezegen sayılmadığı için dahil etmemişler, biz de üzüldük) Bu kadar büyük bir mesafeyi ayarlayabilmek ve bizlere gösterebilmek için geniş bir alan gerekiyor ve bunu da Amerika'daki Nevada'da bulunan Black Rock çölüne giderek yapmışlar. 2 gün boyunca uğraştıkları bu dizilim sonucunda bizlere gerçek ölçeklendirme ile gezegenlerin uzaklığını net bir şekilde gösteriyorlar.

Aşağıda Güneş Sistemi'nin ve bu sistemde yer alan gezegenlerin gerçek uzaklıklarını doğru ölçeklendirme ile görebilirsiniz.
 


Bir alttaki videoda ise gezegenlerin yapılışı ve hazırlanan videonun kamera arkası görüntüleri mevcut;
 

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0