• Anasayfa
  • Uzay
  • Dünya Etrafında, Sadece 60 Yılda Ne Kadar Çok Çöp Toplandığını Biliyor muydunuz?!

Dünya Etrafında, Sadece 60 Yılda Ne Kadar Çok Çöp Toplandığını Biliyor muydunuz?!

1
0
0
0
0
Dünya Etrafında, Sadece 60 Yılda Ne Kadar Çok Çöp Toplandığını Biliyor muydunuz?!
Stuart Grey tarafından yapılmış bir animasyon, Dünya'nın etrafında toplanan ve gezegenin uçuş alanını dolduran uzay çöplerini gösteriyor.
Dünya'nın yörüngesinde bulunan ve artık kullanılmayan her türlü araca, cihaza ve cisime "uzay çöpü" adı veriliyor. Çöp olarak adlandırılan bu işe yaramaz cisimler, sayıları çok fazla olması nedeniyle fıtlatma görevlerinde sorunlar yaşanmasına neden olabiliyorlar. Stuart Grey ismindeki bir araştırmacı, görev yaptığı United Kingdom’s Royal Institution kurumunun çalışmaları için uzayda bulunan çöplerin nasıl göründüğünü basit ve güzel bir şekilde açıklayan bir animasyon hazırladı.

Bu animasyon, 1957 senesinde Sovyet Birliği'nin uzaya gönderdiği ilk araç olan Sputnik ile birlikte başlıyor ve 2015 senesine kadar devam ediyor. Yaklaşık olarak her saniyenin bir seneyi temsil ettiği bu ilginç ve bir o kadar da iç karartıcı olan animasyon, uzay araştırmaları yapan kuruluşların ne çeşit zorluklarla uğraştığını açık bir şekilde gösteriyor.
 

Şu an birçok araştırma kuruluşu, Dünya'nın dış kısmını kaplayan uzay çöplerinin yoğunluğundan haberdar ve bu durumu düzeltmek için projeler üzerinde çalışıyorlar. 

Kaynak: DigitalTrends 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0