• Anasayfa
  • Uzay
  • Dünya'nın Yakınlarından Yeniden Dev Bir Astreoid Geçecek

Dünya'nın Yakınlarından Yeniden Dev Bir Astreoid Geçecek

0
0
0
0
0
Dünya, 'Cadılar Bayramı'ndan sonra gelen Noel arifesinde de büyük bir asteroidin geçişine tanıklık edecek. 2km uzunluğuna sahip astreoid yakınlardan geçip gidecek.
Her ne kadar insanlık olarak uzaya gitmek istiyor olsak da uzaydan da sürekli Dünya'ya doğru gelenler oluyor. Bu noktada Kuzey İrlanda'daki Armagh Gözlemevi'nden farkedilen bir detaya ve açıklamaya göre Noel arifesinde yani 24 Aralık 2015 tarihinde Dünyaya oldukça yakından dev bir astreoid geçeceği ve noel öncesi bu astreoid net bir şekilde görülebileceği bildiriliyor. Tabii bu yakınlık gözle görülür seviyelerde olsa da tehlikeli bir yakınlığa sahip değil.

Mark Bailey, yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki asteroidin Ay ve Dünya arasındaki mesafeden 28 kat daha uzaklıktan geçeceğini belirtiyor. Ayrıca bu asteroidin Dünya'daki depremleri ve volkanları tetikleyecek kadar yakından geçmeyeceği ve herhangi bir afet problemi yaratmayacağını belirterek “Bu Dünya'yı sıyıracak ya da benzeri şekilde ifade edebileceğiniz bir durum değil” şeklinde konuştu163899 ya da 2003 SD220 olarak adlandırılan asteroidin tahmini dünyaya en yakın olacağı uzaklık ise 11 milyon kilometre gibi insanlar için oldukça uzak  bir mesafe. Bunun yanı sıra Paris Gözlemevi'nden Maria-Antonietta Barucci bu astreoidin herhangi bir tehlike barındırmadığını bu nedenle “Sakin ve rahat olup, Noel'in tadını çıkarabiliriz” şeklinde açıklama yapmış.

Ayrıca bu astreoide göre çok daha yakından bir temas olacağı, 13 Nisan 2029'da Dünya-Ay arasındaki mesafenin 10'da biri kadar bir yakınlıktan geçeceği tahmin edilen bu astreoid ise çok daha net bir şekilde dünyadan görülebilecekken herhangi bir risk yine barındırmayacak.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0