Dünya'ya Bir "Çöp" Çarpacak!

0
0
0
0
0
NASA Dünya'ya uzaya bırakılmış bir çöp yığınının çarpacağını bildirdi. 
Uzayda bulunan ve sürekli dönerek kendi işlerine bakan gezegenlerden birisi olan Dünya, diğer tüm gezegenlerin ve gök cisimlerinin olduğu gibi bir çekim alanına sahip. Bu çekim alanına giren cisimleri yer küreye doğru çeken gezegenimiz, bazen uzayda kaybolmuş şekilde dolaşan meteorları da yeryüzüne doğru çekebiliyor. Son zamanlarda filmlerde sık sık karşılaştığımız ve Dünya'ya dev bir meteorun çarpmasını konu alan kıyamet senaryolarının yaşanması oldukça zor, fakat NASA'nın açıkladığına göre bu kıyamet senaryosunun "biraz" farklı hali gerçekleşecek.

Dünya yörüngesine yerleşen veya farklı bölgelere seyehat eden uzay araçları, içinde bulunan astronotların bıraktığı çöpleri belirli bir miktardan sonra uzayın sonsuzluğuna bırakıyor. Aynı şekilde boş yakıt hücrelerinden ve itici motorlarından da kurtulan uzay araçlarının bıraktığı bu nesnelerin nereye gittiğini hiç düşündünüz mü? Diğer herşey gibi Dünya'nın çekme kuvveti tarafından yeniden gezegenimize çekilen bu nesneler, atmosfere giriyor ve genelde çoğunluğu sudan oluşan gezegenimizde okyanusa düşüyor.


("Çöp meteor"un uzayda ilerlemesinin görülebildiği kayıt.)

NASA Ay'ın yörüngesinden Dünya'ya doğru gelmeye başlayan ve uzay araçlarının birisinden bırakılmış bir cisim belirledi. Yapılan araştırmalar sonucunda bilinen hiçbir gök cismine benzetilemeyen bu cisme "WTF" adı verildi. Kod numarasıyla birlikte WT1190F adını taşıyan bu cismin, detaylı araştırmalardan sonra bir çöp yığını olduğu anlaşıldı. 13 Kasım'da Dünya atmosferine giriş yapması beklenen bu çöp yığınının atmosferde yanıp yanmayacağı bilinmiyor fakat yanmasa bile Hint Okyanusu'na düşecek olan çöp yığını, şanssız birkaç balık hariç kimseye zarar vermeyecektir.

2012 senesinden beri beklediğimiz dev, ölümcül meteor olmasa da şimdilik bu çöp yığını ile idare etmek zorundayız.

Kaynak: Gizmodo 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0