• Anasayfa
  • Uzay
  • Dünyanın En Büyük Teleskobu 2024 Yılında Tamamlanacak

Dünyanın En Büyük Teleskobu 2024 Yılında Tamamlanacak

13
10
9
7
6
Proje aşamasındaki dünyanın en büyük teleskobu için gerekli tüm izinler alındı. Şili'de inşaa edilecek teleskop için Avrupa Güney Rasathane Konseyi onay verdi. 2024 yılında tamamlanması beklenen teleskobun ismi E-ELT olarak açıklandı.
Proje aşamasındaki dünyanın en büyük teleskobu için gerekli tüm izinler alındı. Şili'de inşaa edilecek teleskop için Avrupa Güney Rasathane Konseyi onay verdi. 2024 yılında tamamlanması beklenen teleskobun ismi E-ELT olarak açıklandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Avrupa Güney Rasathane Konseyi Direktörü Tim de Zeeuw, E-ELT için gerekli olan finansal desteğin verileceğini belirtti. 

E-ELT'nin üretimi için gerekli karar 2012 yılında alınmış ancak gerekli maddi kaynak elde edilemediği için üretim başlayamamıştı. %90'lık maliyet kaynaklarını elde eden konsey, üretim için yeşil ışık yaktı. Dış basında yer alan habere göre, konsey tarafından toplanan maliyet projenin ilk aşaması için yeterli ancak ikinci aşama için hala maddi kaynak sıkıntısı bulunuyor.İlk aşamanın gerçekleşmesiyle dünyanın en büyük teleskobu, Atacama Çölü’nde bulunan Cerro Armazones dağının tepesine inşaa edilecek. E-ELT'nin tamamlanmasıyla teleskop 39.3 metre çapında parçalı bir aynaya sahip olacak. E-ELT dünyanın en büyük teleskobu olma özelliğiyle, evrende merak edilen bilgilere ışık tutacak.
13
10
9
7
6
Emoji İle Tepki Ver
13
10
9
7
6