• Anasayfa
  • Uzay
  • Evrende Yalnız Mıyız? Bir Bilgisayara Göre Evet!

Evrende Yalnız Mıyız? Bir Bilgisayara Göre Evet!

1
0
0
0
0
İnsanoğlunun cevabını en fazla merak ettiği sorulardan birine, bir bilgisayar modellemesi cevap verdi. Fakat pek beklediğimiz cevap olduğu söylenemez.
Aslında kulağa çok klişe bir soru gibi geliyor, bunun sebebi de insanoğlunun yüzyıllardır bu soruyu soruşu ve hiçbir şekilde somut bir cevap alamayışı. Fakat birçok bilim insanına göre bu denli büyük bir evrende yalnız olmamız pek mümkün değil.

Tabi olaya neresinde bakarsak bakalım biraz korkutucu. Şöyle ki; evrende yalnız değilsek diğer varlıklarla karşılaştığımızda neler olacağını kestirmemiz zor. He eğer yalnızsak, bu denli uçsuz buçaksız bir evrende tek başımıza olmamız da ayrı bir ürpertici...Bu sorunun cevabını bulmak için ciddi çalışmalar yapıyoruz (yapıyoruz dediğime bakmayın, bizim ülkelik zerre bir durum yok). Fakar İsveçli bilim adamı Erik Zackrisson'a göre bu çabalarımızın hepsi boşa. Zira evrende yalnızız!

Zackrisson'un bunu söylemesindeki dayanağı bir bilgisayar. Uppsala University'de çalışmalar yürüten Zackrisson, evrenin oluşumundan şimdiki zamanına kadar bilinen bütün bilgilerini kullanarak bir bilgisayar üzerinde modelleme yaptı. Bu modelleme sonucunda ortaya çıkan bilgiye göre evrende 700 kentilyona yakın gezegen bulunmakta. Tabi bu sayı olağanüstü bir sayı.Fakat işin moral bozan kısmı ise, bilgisayarın bu 700 kentilyon gezegenden hiçbirini Dünya'ya benzer yaşam koşullarına sahip olarak sunmayışı. Yani yapılan bu modellemeye göre evrende yapayalnızız. 

Bu durumun aksini savunan pek çok bilim insanı mevcut. Hatta ellerinde bazı bu durumun olasılığına dair bazı kanıtlar da bulunmakta. Fakat Zackrisson'a katılan bilim insanlarının ve vatandaşların sayısı da yadırganamayacak kadar fazla.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Sizce bu koca diyarda yalnız mıyız? Yoksa sadece başkalarını bulabilmek için gerekli teknolojiye henüz sahip mi değiliz?

Kaynak: VOANews
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0