• Anasayfa
  • Uzay
  • Gezegenlerin İsmini Belirlemek İster misiniz?

Gezegenlerin İsmini Belirlemek İster misiniz?

0
0
0
0
0
Gezegenlerin İsmini Belirlemek İster misiniz?
Gezegenlere isim verme süreci son derece karmaşık bir iş olsa gerek ki gökbilimciler genellikle buldukları uzay kayalarına isim vermek yerine katalog sıra numaraları ile anarlar gezegenlerini.
Kendisinin içinde bulunduğu bulutsunun adı ve özelliğine göre kendisine verilen katalog numarası yüzünden gezegenlerin adı ezberlenecek gibi de değildir. (Kepler 452b falan gibi isimsiz gezegenle doldurduk uzayı)

Uzaylının biri gelse sizin gezegeninize p5231-R7 falan gibi isimler koymuş olsa hoşumuza gitmeyeceği gibi muhtemelen orada yaşayan uzaylıların da bu katalog numaraları hoşuna gitmeyecektir. Dahası, bunları birkaç yıl sonra okulda öğrenmesi gereken bir nesil var olabilir ve Pluton’dan sonra galaksimizin devamını ezberlemesi çarpım tablosundan daha zor bir hal alabilir.

Bu duruma bir dur demek için Uluslararası Astronomi Birliği (IAU), NameExoWorlds isimli bir anket başlatıp hem bu gezegenleri, hem de gezegenleri öğrenmeye hevesli bizleri katalog numarası derdinden kurtarıp adam akıllı isimler koymaya karar vermiş.

Anket içeriğinde 15 yıldız ve 32 adet gezegen bulunuyor ve her birine farklı kültürlerden birkaç isim önerisi belirlenmiş durumda.

Katılmak isteyenler girip bu isimlerden birini seçiyor ve oylama ile gezegenin ismi belirlenmiş oluyor.

Oylamaya 31 Ekim tarihine kadar http://nameexoworlds.iau.org/ adresine telefon, tablet ya da bilgisayarınızla girerek katılabilir, galaksinin selameti için hayırlı bir iş yapabilirsiniz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0