• Anasayfa
  • Uzay
  • Güneş, Diğer Gezegenlerden Nasıl Görünüyor?

Güneş, Diğer Gezegenlerden Nasıl Görünüyor?

2
2
0
0
0
Güneş’in Dünya’dan nasıl göründüğünü hepimiz biliyoruz. Peki diğer gezegenlerden nasıl görünüyor?
Dünya’dan 93 milyon mil (ortalama 150 milyon kilometre) uzaklıkta bulunan Güneş, bizim tarafımızdan bakıldığında parlak bir diske benzer şekilde görünüyor. Peki diğer gezegenlerden nasıl göründüğünü merak ediyor musunuz?

Hayal dünyası geniş olan insanların kafasında bazı şekiller belirmiş olabilir fakat farklı mesafeleri de göz önüne aldığımızda bunun çok da kolay olmadığını söyleyebiliriz. Yıllarını uzay çalışmalarına veren Virgina merkezli illüstratör uzmanı Ron Miller’ın yaptığı bir çalışma, Güneş’in diğer gezegenlerden nasıl göründüğü konusundaki bu sorumuza cevap veriyor.

Görüntüleri oluşturmak için Güneş’le gezegenin arasındaki mesafeyi bilmek yeterli’ diyen Miller, ‘Örneğin Dünya’nın Güneş’e olan uzaklığından 20 kat daha uzak bir yerdeyseniz, o zaman Güneş 20 kat daha küçük görünecektir’ diyor. 

Bunun dışında başka bir bilgiye değinecek olursak ışığın parlaklık şiddeti, uzaklığın karesiyle ters orantılıdır. Örneğin Neptün’ün Güneş’e olan uzaklığı, Dünya’ya oranla 30 kat daha fazladır. Bu da Neptün’ün 30 x 30 = 900 kat daha sönük olduğunu gösteriyor. 

Bu ufkumuzu genişleten bilgilerin ardından Ron Miller’ın yaptığı illüstratör çalışmalarına bir bakalım.

MerkürVenüsDünyaMarsJüpiterSatürnUranüsNeptünPlüton


2
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
2
0
0
0