• Anasayfa
  • Uzay
  • Güneş'in Ömrü Dolduğunda Dünya'yı Toza Dönüştüreceği Kanıtlandı!

Güneş'in Ömrü Dolduğunda Dünya'yı Toza Dönüştüreceği Kanıtlandı!

23
3
3
2
1
NASA, ölme aşamasına girmiş olan yıldızların etrafında bulunan gezegenleri toza çevirerek kendilerine yakıt yaptıklarını kanıtladı.
Uzay araştırmalarında öncü kuruluş olan NASA, uzay hakkında bizlere kazandırdığı bilgilere bir yenisi daha ekledi. Uzun yıllardır tartışılan "yıldızlar ölünce etrafındaki gezegenlere ne olur?" sorusunun cevabını, ünlü uzay teleskopu Kepler sayesinde net bir şekilde görüntüleyen NASA, aynı zamanda Güneş'in ve Dünya'nın da ileride yaşayacaklarını gösteren bir görüntüye ulaştı. 

Yıldızlar sahip oldukları yaşam evresinin sonlarına geldikçe bir çöküş yaşamaya başlarlar. Bu çöküş, yıldızların farklı evrelerden geçerek form, hacim ve kütle değiştirmesine neden olur. Bir yıldızın tam olarak ölmeden veya başka birşeye dönüşmeden önceki son evresi "beyaz cüce" evresidir. Bu evrede kütlesinin büyük bir miktarını koruyan fakat hacim olarak son derece azalan yıldızlar, sahip oldukları boyuta göre çok fazla çekim kuvvetine ulaşırlar. Bu evrede eskiden normal bir yıldız olan beyaz cüce, sahip olduğu yer çekimini 300.000-350.000 katına çıkartır. Beyaz cüceler, yıldızların parlamasını ve ısı yaymasını sağlayan yakıtların azalmasından sonra oluştuğundan sonra önceden oldukları yıldızlara göre çok daha az ısı yayarlar, ancak yaydıkları ışık hala parlaktır. Bu nedenden ötürü beyaz cücelerin yörüngelerinde yaşabilir bir gezegen bulmak, normal yıldızların "yaşanabilir bölge"sinde bulunan bir gezegen bulmaktan çok daha kolaydır.Kepler, rutin gözetleme görevlerinden birisini yaparken NASA'da görevli olan bilim adamları bir uyuşmazlığı farketti. Kepler'in görüş alanında olan bir beyaz cücenin etrafında tek yönlü bir toz bulutu bulunuyordu. Beyaz cüce evresinden bir önceki evre olan "kızıl dev" evresinde yıldız, hacmini son derece arttırıyor ve bir süreden sonra enerji bakımından tamamen tükenmiş olan parçalarını uzağa savurarak beyaz cüceyi oluşturuyor. Bu nedenle beyaz cücelerin etrafında bazı durumlarda toz bulutu bulunabiliyor. Fakat bilim adamlarının görüntüledikleri bu toz bulutu sadece bir tarafta bulunuyordu ve bilim adamları, bu toz bulutunun bir cismin ilerlediği sırada arkasında bıraktığı iz olabileceğini düşündüler.


(Kepler'in görüntülediği en büyük kızıl dev)

Yapılan araştırmalar sonucunda beyaz cücenin yörüngesindeki bir gezegenin bu izi bıraktığı ortaya çıktı. Beyaz cüceye fazla yaklaşan gezegen, son derece güçlü olan çekim alanına kapılarak beyaz cüceye çekilmiş ve bu çekme kuvvetiyle birlikte yolun yarısında parçalanarak toz haline gelmeye başlamıştı. Bilim adamlarının bu gezegenini kalanına ne olduğu konusunda yaptığı araştırmalar ise çok daha ilginç bir cevabı ortaya çıkardı; beyaz cüce gezegeni yakıt olarak kullanmış. Çekerek bünyesine kattığı gezegeni çekme kuvvetiyle parçalayan ve işe yarayan parçalarını kendine yakıt yapan beyaz cüce, yıllardır cevaplanamayan ve bizim gezegenimizide ilgilendiren birçok soruyu görüntülerle birlikte cevaplandırmış oldu. Bu beyaz cücenin yakınında bulunan gezegene yaptıkları, bütün gözlerin bir anda Güneş'e dönmesini sağladı. Bizim gezegenimizde yaşamın bulunmasının başlıca nedeni olan Güneş, bildiğiniz gibi bir yıldız. Bir gün Güneş'in de yakıtı tükenecek ve Güneş, Kepler'in görüntülediği beyaz cüceden daha büyük bir gezegen katliamına neden olacak.Yakıtının tükenmesiyle birlikte önce kızıl deve, ardından beyaz cüceye dönüşecek olan Güneş, hacminin arttığı kızıl dev evresinde öncelikle ona yakın olan Merkür'ü, ardından Venüs'ü, bu gezegenleri yakıta dönüştürmesinin hemen sonra da Dünya'yı yutacak. Bu 3 gezegeni kendine yakıt olarak alacak olan Güneş'in kızıl dev evresi, normalde olmasından biraz daha uzun sürecektir. Yıldızlar kızıl dev evresinden sonra Nötron Yıldızı, kara delik veya beyaz cüce olurlar. Yani bu evrede 3 gezegeni yutmuş bir yıldızın neye dönüşeceği tam olarak bilinmiyor fakat boyut ve kütle bakımından evrende bulunan diğer yıldızlara kıyasla oldukça küçük olan Güneş'in, son derece yoğun olan kara deliğe veya sadece bir çay kaşığı kadarının 1 milyon tonu aştığı bilinen Nötron Yıldızı'na dönüşmesi oldukça düşük bir ihtimal.


(Beyaz cüce, Dünya ve Nötron Yıldızı'nın boyut karşılaştırması)


(Temsili Nötron Yıldızı)

Güneş 4 milyar yıldır varlığını sahip olduğu şekilde devam ettiriyor. Bilim adamlarına göre yaşantısının ortalarında olan Güneş, ortalama olarak 4 milyar yıl daha bu şekilde kalacak. Bu sürenini dolmasının ardından yakıtını tüketecek ve Dünya'nın yutulmasıyla sonlanan tepkimeye, bir kızıl deve dönüşerek başlamış olacak. Eğer olur da yaşarsak, hiçbir şekilde kurtulma imkanımız olmayan bu olay gerçekleşene kadar insanlığın farklı bir sisteme taşınmış olacağını umarım.
23
3
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
23
3
3
2
1