• Anasayfa
  • Uzay
  • Hubble Teleskobu, Baloncuğa Benzeyen Nebulayı Görüntüledi!

Hubble Teleskobu, Baloncuğa Benzeyen Nebulayı Görüntüledi!

2
0
0
0
0
Hubble Uzay Teleskobu'ndan yeni fotoğraflar geldi. Bu fotoğraflar arasında Bubble Nebula'nın da fotoğrafları yer alıyor.
1990 yılında görevine başlayan ve 26 senedir Dünya'nın yörüngesinde dolaşarak uzayın sonsuzluğunu fotoğraflayan Hubble Uzay Teleskobu, sadece 2 gün sonra, yani 24 Nisan tarihinde göreve başlamasının 26. yılını tamamlanmış olacak. 26. senesine özel olarak fotoğraflar çekmek için harekete geçen uzay teleskobu, NASA'nın da yardımıyla Bubble Nebula adı verilen dev bulutsu yapıyı görüntüledi. Yıldızların ömrünün sonuna gelmesiyle veya süpernovaların patlamasıyla oluşan bu bulutsu yapıların en güzellerinden birisi olan Bubble Nebula, yaklaşık 7100 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. 

Hubble, Bubble Nebula'nın ilk fotoğraflarını 1998 ve 2000 yılında çekmeyi başarmıştı ancak son derece büyük olan bulutsu, Hubble'ın merceği tarafından tam olarak çekilememişti. NASA tarafından 2009 senesinde Hubble'a yerleştirilen Geniş Açı Kamerası 3, Bubble Nebula'nın tam olarak kadraja sığdırılabildiği ilk fotoğrafın çekilmesini sağladı. Bubble Nebula'nın Güneş'ten 10-20 kat daha büyük olduğu düşünülüyor.

2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0