• Anasayfa
  • Uzay
  • Hubble Teleskobu, Galaksinin ‘En Parlak Elmasları’nı Görüntüledi

Hubble Teleskobu, Galaksinin ‘En Parlak Elmasları’nı Görüntüledi

1
0
0
0
0
NASA ve Avrupa Uzay Ajansı’nın kontrolündeki Hubble Teleskobu, Samanyolu Galaksi’sindeki en parlak elmasları görüntüledi.
Hubble, Dünya’dan yaklaşık 8 bin ışık yılı uzaklıktaki 2 bin yıldızın görüntülerini kaydetti. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından yapılan açıklamada Karina Takımyıldızı’nda bulunan ‘Trumpler 14’ adındaki yıldız kümesinin 500 bin yıl yaşında olduğu ve Samanyolu Galaksi’sinin ışık saçan en büyük yıldızlarını barındırdığı belirtildi.

Samanyolu’nda bu zamana kadar 1100’den fazla yıldız kümesinin keşfedildiğini söyleyen ESA çalışanları, içlerindeki en kalabalık ve genç yıldız kümesinin Trumpler 14 olduğunu belirttiler. Son derece aktif olan bu yıldız kümesinin içerisindeki yıldızların parçacık yüklü rüzgarlar yayıp uzaydaki bazı materyallerle çarpışması sonucu milyonlarca derecelik x-ışını patlamalarına sebep olduğu söylendi. Trumpler 14’teki yıldızların ‘ışıldayan birer elmaslara’ benzediğini söyleyen gökbilimciler, içlerindeki en küçük yıldızın Güneş’in 10’da 1’i kadar olduğunu söylediler. Büyük çoğunluğu ise Güneş’ten onlarca kat daha büyük.Yıldız kümesinde yer alan en ilgi çekici yıldız ise dev büyüklükteki HD 93129A. Samanyolu’nun en büyük ve devasa boyutlara sahip yıldızı olan D 93129A, Güneş’ten 25 kat daha büyük ve 2,6 milyon kat daha parlak.


1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0