• Anasayfa
  • Uzay
  • Güneş'ten Yüzlerce Kat Büyük Yıldızlar Keşfedildi

Hubble Teleskobu Güneş'ten Kat Kat Büyük Olan Yıldızlar Keşfetti!

1
1
0
0
0
Ünlü teleskop, tam 170.000 ışık yılı uzaklıkta bulunan yıldızları görüntüledi. Bu yıldızlar Güneş'ten onlarca kat büyük.
Dünyanın en ünlü uzay teleskobu olan Hubble, eşi benzeri olmayan ve bilim dünyası için son derece faydalı olan bilgileri keşfetmeye devam ediyor. Son olarak uzayın en derin köşelerine gözlerini diken yaşlı teleskop, gezegenimizdeki yaşamın ana kaynağı olan Güneş'ten onlarca, hatta yüzlerce kat büyük olan yıldızları keşfetti. Güneş, evrendeki diğer yıldızlara oranla oldukça küçük sayılabilecek bir yıldız. Yine de Güneş'ten yüzlerce kat büyük olan birçok dev yıldızın bir arada, aynı kare içerisinde bulunması alışılmışın dışında bir olay.

Large Magellanic Cloud (LMC) isimli galakside bulunan dev yıldızlardan 4 tanesi önceden biliniyordu ancak aynı bölgenin yeniden incelenmesiyle birlikte yeni yıldızlar keşfedildi. Sheffield Üniversitesi'nde görevli olan Profesör Paul Crowther: "Hubble sayesinde incelediğimiz galaksinin küçük bir bölümünde Güneş'ten yaklaşık 100 kat büyük olan 12 adet yıldız görebiliyoruz. Bu yıldızların tam 9 tanesi birbirine çok yakın" şeklinde açıklamalarda bulundu.


(Yıldızların bulunduğu konum)

Bu yıldızların arasında bulunan ve önceden bilinen 4 yıldızdan birisi olan "R136a1" isimli yıldız, 2010 senesinde keşfedilmişti ve keşfiyle birlikte bilinen evrenin en büyük, en parlak yıldızı olma ünvanına erişti. Bu yıldızın Güneş'ten tam 300 kat daha büyük olduğu ve yaklaşık 10 milyon kat daha parlak olduğu tahmin ediliyor. 
 
(R136a1'in büyüklüğünü gösteren video)
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0