• Anasayfa
  • Uzay
  • İki Dev Kara Deliğin Çarpışması Beklenildiğinden Erken Gerçekleşebilir!

İki Dev Kara Deliğin Çarpışması Beklenildiğinden Erken Gerçekleşebilir!

4
1
0
0
0
Bilim adamları bu senenin başında çarpışması beklenilen iki dev kara deliğin beklenilenden daha erken gerçekleşebileceğini bildirdi.
Kara delikler sahip oldukları yapı bakımından evrendeki en gizemli cisimlerden birisi. Bu cisimlerin sahip oldukları muazzam enerji ve kütle, onları evrenin başlangıcı hakkında bizi bilgilendirebilecek olan cisimler kategorisine sokuyor. Fakat bu kadar bilgiyi ve gizemi barındıran bu gök cisimlerinin en yakını bile bizim ulaşabileceğimizden çok çok daha uzakta.

Bilim adamları bu senenin başlarında milyarlarca ışık yılı uzaklıktaki Başak takımyıldızında bulunan iki kara deliğin çarpışacağını hesaplamışlardı. Bu çarpışmanın boyutunun çok büyük olacağı ve böyle bir çarpışmanın, bizi etkileyecek şekilde olmasa da binlerce ışık yılı uzaklıktaki cisimleri etkileyebileceği belirtilmişti. Son ölçülen verilere göre bu kara deliklerin çarpışması, beklenilenden çok daha erken gerçekleşecek.Bu iki kara delik, bir süredir birbirlerinin çekim gücüne kapılmış bir şekilde etraflarında dönüyorlar. Bu dönme işlemi, çok büyük kütlelere sahip olan kara delikler için bir "çarpışma ya da çarpışma" meselesi. Uzun süredir bu durumda olan kara deliklerin eskiden iki galaksinin merkezinde bulunduğunu ve galaksilerin çarpışmasıyla birlikte yanyana geldiklerine inanılıyor.

Columbia University'ye göre bu çarpışmadan sonra en yakın tarihte gerçekleşecek kara delik çarpışması tam 20 yıl sonra gerçekleşecek.

Kaynak: Cnet 
4
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
0
0
0