• Anasayfa
  • Uzay
  • Ay'da Kullanılan İlk Objektif Satışa Çıktı!

İnsanoğlu Tarafından Ay'da Kullanılan İlk Objektif Açık Artırmaya Çıktı!

0
0
0
0
0
İnsanoğlu Tarafından Ay'da Kullanılan İlk Objektif Açık Artırmaya Çıktı!
Dünya dışında kullanılan bir fotoğraf makinası aksesuarına sahip olmak ister miydiniz? Ay yüzeyinde ilk kez bir astronot tarafından kullanılan teleobjektif satışa çıktı.
Uzay araştırmalarında kullanılan ekipmanlar, son kullanıcıya yönelik günümüz teknolojisinin çok ilerisinde. Bu nedenle fiyatları da oldukça yüksek. Ancak aradan geçen yıllar onları da eskitiyor ve tarihi bir nitelik kazanmasına neden oluyor. Bu tür aksesuarlardan biri de, insanoğlu tarafından Ay yüzeyinde kullanılan ilk tele-objektif olan 500mm’lik Zeiss marka özel lens. Aradan geçen yıllardan sonra, tarihi lens açık artırma ile yeni sahibini bulmaya hazırlanıyor.

 Apollo 15 Görevinde Kullanıldı

İlk kez 1971 yılında kullanılan Zeiss Tele-Tessar 500mm f.8, Apollo 15 görevinin bir parçası olarak Ay’a gönderilmiş.  Görev komutanı David Scott tarafından kullanılan objektif ile birçok fotoğraf kaydedilmiş. Objektifin kullanıldığı kamera ise bu alanda profesyonel ürünler üreten Alman markası Hasselblad olmuş. 
 

 Tarihi Lens Ne Kadar Satılacak?

Boston merkezli RR Auction firması üzerinden açık artırmaya çıkartılan lens 50 bin dolardan açılış yapmış durumda. 14 Nisan’dan beri devam eden müzayede 21 Nisan tarihinde sona erecek. Zeiss Tele-Tessar 500’ün yaklaşık 400 bin dolar ile 600 bin dolar arasında bir fiyat ile yeni sahibini bulması bekleniyor. Bakalım tarihi lensi almayı başaracak kişi ünlü bir isim mi olacak?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0