Jupiter'in Yörüngesine Oturan Juno İlk Fotoğrafını Gönderdi!

0
0
0
0
0
Nasa'nın keşif robotu Juno'nun Jupiter yolculuğu devam ediyor. Gezegenin yörüngesine oturan robot bu noktadan çekilmiş ilk fotoğrafı dünyaya gönderdi.
NASA’nın keşif robotu Juno uzun bir yolculuğun ardından Jupiter gezegeninin yörüngesine oturdu. Haziran ayı sonunda, gezegene yaklaşırken çektiği ilk fotoğrafı paylaşan Juno, yörüngedeki yerini bulur bulmaz yeni bir fotoğraf daha gönderdi. NASA’dan yapılan açıklamaya göre keşif robotunun yörüngeye oturması 10 Temmuz tarihinde gerçekleşti.

 Fotoğraf Ne Kadar Uzaklıktan Çekildi?

Hala gezegene 2.7 milyon mil ( 4.3 milyon kilometre) uzaklıkta olan Juno ilk fotoğrafı bu gece yarısı dünyaya ulaştırdı. "Bu kadar uzaklıktan nasıl fotoğraf çekiliyor?" demeyin onu inanın ben de bilmiyorum ama elimizde Jüpiter ve uydularını gösteren güzel bir kare var. Tabii ki bu kare bizler için çok bir anlam ifade etmiyor olabilir ama bilim insanları için oldukça önemli.

 Juno Ne Kadar Jupiter'de Kalacak?

Juno’nun Haziran ayı sonunda yörüngeye yaklaşırken paylaştığı ilk fotoğrafı burada sizler ile paylaşmıştık. Yeni fotoğrafta da tıpkı ilk fotoğraf gibi Ganymede, Io, Europa uyduları görülebiliyor ancak Callisto uydusu bu fotoğrafta yok. 2018 Şubat ayına kadar görevde kalması planlanan Juno bilim insanlarının Jupiter gezegeni hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlayacak veriler sunacak.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0