• Anasayfa
  • Uzay
  • Kara Delikleri İncelemek Amacıyla Gönderilen Uydunun Bağlantısı Kesildi!

Kara Delikleri İncelemek Amacıyla Gönderilen Uydunun Bağlantısı Kesildi!

0
0
0
0
0
Japonya'nın yeni uydusu maalesef bilinmeyen bir nedenden dolayı arızalandı ve bağlantısını kaybetti.
Uzay araştırmalarında yeni sayılmayan ancak NASA'sı olan Amerika veya Roscosmos'u olan Rusya kadar ilerlemeyi başaramamış olan Japonya, bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor. 

Uzaya birçok uydu gönderen Japonlar, maalesef son görevlerinde başarısız olduklarını bildirdiler. Bu görev "Hitomi" adındaki uydunun Dünya yörüngesine yerleştirilmesi ve yörünge üzerinden görüntülemeler yapılmasıyla alakalıydı. Görevin detaylarını ve amacını basınla paylaşan JAXA (Japonya'nın uzay ajansı), Hitomi'nin kara delikleri incelemek amacıyla gönderildiğinden bahsetti. 

17 Şubat tarihinde H-2A roketiyle fırlatılan Hitomi, 27 Mart tarihinde bazı sorunlarla karşılaştı. Bu sorunların sadece bir gün içerisinde kendini gösterdiğinden bahseden JAXA sözcüsü Izumi Yoshizaki, yaklaşık 1,5 aydan sonra uyduyla olan bağlantılarının tamanen koptuğunu ve tüm çabaların sonuçsuz olduğunu açıkladı. Uyduya ne olduğunu hala tam olarak anlamamış olan JAXA konu ile ilgili çalışmalarına devam ediyor. Bazı uzmanlara göre uydunun arızalanmasına neden olan şey gaz sızıntısı veya bir çeşit batarya patlaması olabilir.X-ray teleskoplara sahip olan ve kara deliğin yanı sıra diğer uzay sırlarını da araştırmayı hedefleyen Hitomi, JAXA'ya kötü bir darbe vurmuş oldu.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0