• Anasayfa
  • Uzay
  • Karbon Fiber Ören Robot, Uzay Masraflarını Düşürecek

Karbon Fiber Ören Robot, Uzay Masraflarını Düşürecek

0
0
0
0
0
Şu anda uzayda tonlarca karbon mevcut. Uzay araçlarımızı daha hafif yapabilmek için elimizdeki en iyi seçenek karbon fiber. Her gram yakıt, su ve besinin titizlikle ayarlandığı uzun uzay seyahatlerinde de muhtemelen yine en iyi seçimimiz karbon fiber olacak.
Karbon fiberi işlemek o kadar kolay bir iş değil.

Karbon fiberden yapılmış yeni bir tasarımı test etmek ve prototip haline getirmek yavaş, pahalı ve iş gücüne ihtiyaç duyan bir süreç ve değişebilmesi için ciddi bir sıçramaya ihtiyaç duyuyor.

Neyse ki NASA bu konuda da elini taşın altına koydu ve 6 buçuk metreye uzanabilen devasa bir dikiş makinesine benzeyen bu robot kol sayesinde karbon fiber işleme sürecide daha kısa ve daha az masraflı hale getirecek.
Bu robot kolun önünde bulunan yuvarlak yapının üzerinde dikiş makinesinin makaraları bulunuyor ve içleri karbon fiber malzeme ile dolu.
Bu robot aynı zamanda dünyanın en büyük robotik kollarından biri ve dünyanın bazı en büyük kompozit yapılarını üretti. (demek ki uzay araçları dünyanın en büyük kompozit yapıları arasında)
Firma bu aletin yaptığı işleme otomatik fiber yerleştirme adını vermiş ve robot, karbon fiber işleme alanında gerçekten büyük bir sıçrama.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0