Mars'ın Videosu Yayınlandı!

0
0
0
0
0
Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Kızıl Gezegen'in kendi yörüngesinden çekilmiş videosunu yayınladı.
Son zamanlarda sıklaşan ve teknolojinin gelişmesi ile meyvelerini toplamaya başladığımız uzay araştırmaları dahilinde birçok yeni keşifte bulunduk. Bu keşiflerin çoğu tabi ki NASA'dan geliyor olsa da merkezi Paris'de yer alan ESA da boş durmuyor.

Mars Express'in yörünge aracı, Mars'ın yörüngesinden çektiği görüntüleri yeni yeni ESA'ya göndermeye başladı. İlk gelen görüntülerden birisi, gezegenin yörüngesinde bulunan araçtan çekilmiş düşük kaliteli bir video. Video her ne kadar düşük kalitede olsa ve bizim için pek bişey ifade etmese de araştırmacılar için çok değerli bilgileri barındırıyor. Mars'ın görüşünü tam olarak görüntüleyen Mars Express takımı, yörüngede ve Mars'ın yüzeyinde bulunan iki araçtan oluşuyor.Görüntüler 25-26 Mayıs tarihinden, verinin Dünya'ya kadar ulaşması tabi ki biraz zaman alıyor. Bazı forumlarda, videoda kameranın sağ alt tarafında bulunan lekenin bir su izi olup olmadığı tartışılıyor fakat ESA bu konuda bir açıklama yapmadı.
 

Ayrıca son günlerde internette dolaşan, 27 Ağustos'da Mars'ın Dünya'dan Ay kadar büyük görülebileceği ile ilgili birkaç habere rastladım ve bu yalan haberlere inanmamanız konusunda sizi uyarmak istiyorum. Mars, şimdiye kadar sadece 2010 yılının 27 Ağustos tarihinde Dünya'ya kaydadeğer bir şekilde yaklaştı ki bu yaklaşma bile Mars'ın sadece kızıl bir yıldız olarak görünmesini sağlayabildi. Hiçbir şekilde 2 Ay olayı gözlemlenmeyecek ve hatta Ağustos ayı boyunca Mars gözlemlenemeyecektir. 

Kaynak: Gizmodo
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0