• Anasayfa
  • Uzay
  • Mars’ta Koloni Kurulacak Projede Dünya'da Kalacak Eşin Dramı

Mars’ta Koloni Kurulacak Projede Dünya'da Kalacak Eşin Dramı

1
1
0
0
0
Mars One isimli proje ile Mars’ta ilk kalıcı insan kolonisi kurmayı amaçlayan bilim adamları, daha önce katılımlar için gönüllüleri toplamaya başlamış ve nihayet katılımcı sayısını 100 kişiye düşürerek gidecek olanları tespit etmişti.
Elbette bu 100 katılımcı içinde ailesi ya da arkadaşlarını belki de sonsuza dek geride, Dünya’da bırakacak olanlar ve insanlığı bir adım ileri taşıyacak olan yolculuğa yalnız çıkacak olanlar da var; ki aileleri bu durumdan çok da hoşnut olmayabiliyor.

Gönüllü astronotlardan biri olan Sonia Van Meter’in işi olan Jason Stanford, Dünya’da bırakılan eşlerden biri olacak 2020 yılında ve bu konu ile ilgili düşüncelerini bir blog yazısında paylaşmış.
13 ve 11 yaşında iki erkek çocuğu olan ailenin bu ufak bireyleri ise anne ve babalarının bu sıra dışı durumunu destekler durumdalar; ancak Sonia ailesini ve her şey geride bırakacağı yolculuğa çıkmadan önce eleştiri oklarına maruz kalırken Jason durumun farkında olduğunu ve anlayışını belirtiyor.

Benim en büyük korkularımdan biri, insanlığın en büyük macerasına dönüşüyor ve hayatımı değiştirecek olan bu durum, Mars One görevi başarıya ulaşırsa tüm insanlığın hayatına etki edecek. Dünya dışı bir gezegende sürdürülebilir bir koloni oluşturabilmek insanoğlunun tarihini değiştirecek ve sınırlarımızı bu gezegenin dışına taşıyacak. Bu durum benden ve benim hayatımdan çok daha büyük bir mesele. Bu durum varlığımızla ilgili, benim Sonia’yı ne kadar özleyeceğimden çok daha ağır soruları ortaya getiriyor.”Konu ile kendi duygularını da açıklayan Jason, “Biz sadece sıra dışı bir durumda olan sıradan bir çiftiz ve bir insan için küçük olan bir adım atmak üzereyiz” diyor.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0