• Anasayfa
  • Uzay
  • Mars'ta Su Bulunması İnsanlık İçin Ne İfade Ediyor?!

Mars'ta Su Bulunması İnsanlık İçin Ne İfade Ediyor?!

1
0
0
0
0
NASA dün Mars'ta su bulduğunu açıkladı. Peki bunun bizim için ne önemi var?
NASA geçtiğimiz günlerde Pazartesi günü bir basın toplantısı yapacaklarını ve Mars ile ilgili çok büyük bir gizemi açıklayacaklarını bildirmişti. Dün gerçekleşen bu basın toplantısında çoğu kişi, sadece iki şeyin açıklanabileceğini düşünüyordu; Mars'ta su bulunmuş olması ya da Mars'ta yaşamış olan canlıların fosillerinin bulunmuş olması. NASA Türkiye saati ile 6:30'da gerçekleştirdikleri basın toplantısında bizleri çok yanıltmayarak Kızıl Gezegen'de sıvı halde su bulunduğunu belirtti.

Bulunan su, hiç küçümsenecek miktarlarda değil. Bilim adamlarının ve konuyla ilgilenenler, bu keşfe oldukça şaşırdı. Çünkü gezegen konumu bakımından sıvı suyun bulunabilmesi için oldukça soğuk. Fakat buna rağmen gezegende bulanan suyun varlığı, sudan çok daha gizemli şeylerin varlığına ışık tutuyor olabilir; uzaylılar.
 


Bildiğiniz gibi şu an kabul görmüş olan evrim teorisine göre bütün canlılar birbirlerinden evrimleşerek oluştu. Evrim teorisinin "evrim" kısmı, günümüzde bulunan fosiller ve çeşitli kalıntılar ile gözlemlenebiliyor. Fakat teorinin açıklamakta en zorlandığı kısım ilk canlılığın başlangıcı. Bunu açıklamak adına bilim adamları birkaç teori üretmiş. Gezegenimize hayatın bir meteorda bulunan mikropla taşınması teorisi bir kenara, "çorba" teorisi ve yaratma teorisi mevcut.

Bunlardan kabul görenine yani çorba teorisine göre belirli maddelerin karışımından oluşan bir karışıma (çorbaya) enerji vermekle bu maddeler ortaklaşa şekilde çalışmaya başlıyor. Bu kısımda bahsedilen enerji, gezegenlerde doğal yollarla oluşan yıldırımlar. Teoride belirtilene göre ilk oluşan yapı RNA. RNA'nın zamanla değişimden sonra DNA ve yavaş yavaş canlılar oluşmaya başladı. Bu teorinin bilinçli bir şekilde gerçekleştirilmesinden beri kabul gören teori budur. Mars'ta bulunan su, akıllara şu soruyu getiriyor; "Acaba çorba olayı orada da gerçekleşti mi?". Su bulunan bir ortamda bunun yaşanması mümkün. Bu nedenle bilim adamları şu an Mars'ta bulunan su ile bu kadar yakından ilgililer. Başlayacak olan bir çorba reaksiyonu, su yardımıyla oluşmuş canlıların gelişmesini sağlayabilir ve hatta bir başka teoriye göre bizi oluşturmuş olabilir. Bazı bilim insanları, insanların eskiden Mars'ta yaşadıklarını ve gezegenin kötüleşen koşullarından dolayı Dünya'ya göçettiğimizi iddia ediyorlar. Buna kanıt olarakta insan vücudunun doğal saatinin Mars ile aynı, yani 25 saat olması gibi bilgileri gösteriyorlar.Şimdilik Kızıl Gezegen'de hayat var ya da yok demek için çok erken fakat suyun bulunduğu bir konumda hayatın oluşmaya başlaması hiçte zor değil.

Kaynak: Mashable 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0