• Anasayfa
  • Uzay
  • Mars'taki Yaşam Projesinde Türkiye'de Söz Sahibi Olacak!

Mars'taki Yaşam Projesinde Türkiye'de Söz Sahibi Olacak!

0
0
0
0
0
Sabah gazetesinde yayınlanan habere göre Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gülay Yedekçi, Mars'ta yaşam alanı projesine imza atıyor. 
Dün bu haberimizde belirttiğimiz 2024 yılı için üç kişilik bir ekibin Mars'a geri dönmemek üzere gideceğine dair bilgi paylaşmıştık. Mars'ta bir koloni kurmak isteyen Hollandalı girişimci Bas Lansdrop tarafından oluşturulan projede NASA'nın Mars’taki radyasyon oranına astronotların dayanamayacağını açıklamasına rağmen bu riskleri göze alarak hareket edecek üç insan haberi oldukça yankı uyandırmıştı.

Fakat bizce çok önemli bir gelişme de Yeni Yüzyıl Üniversitesi'nden geldi. 

Sabah gazetesinde yer alan habere göre İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gülay Yedekçi tarafından yapılan açıklamaya göre bu tarz bir proje Türkiye için de geçerli görünüyor.Yedekçi, "Bir yıl içerisinde en az 3 ayrı alternatif halinde Mars'ta 100 kişinin 1 yıl boyunca kalabileceği projeleri kamuoyu ile paylaşacağız. Bilimsel olarak kendimize bu hedefi koyduk" şeklinde yaptığı açıklamayla aslında ülkemiz adına gerçekten çok önemli bir açıklamaya imza atmış bulunuyor.

Lansdrop'un projesine göre daha anlaşılabilir olduğu düşündüğüm 100 kişilik bir ekiple geçecek 1 yıllık serüvenin özellikle Türkiye'nin uzak bilimleri açısından ciddi bir biçimde yer alacak olması heyecan verici olarak görünüyor.Projelerin ne zaman paylaşılacağı bilinmiyor. Fakat paylaşıldığı zaman öğreneceğimiz detaylarıyla daha net bir bilgiye sahip olacağız. Bakalım ülkemizde uzay ve Mars adına ne gibi gelişmeler bizleri bekliyor olacak.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0