• Anasayfa
  • Uzay
  • ESA'dan Heyecanlandıran Duyuru: Mars'ta Suyun Kullanılabilir Olup Olmadığını Denetleyeceğiz

ESA'dan Heyecanlandıran Duyuru: Mars'ta Suyun Kullanılabilir Olup Olmadığını Denetleyeceğiz

0
0
0
0
0
‘Dünya dışında yaşam alanı’ fikri, Avrupa Uzay Ajansı’nın projesiyle gerçekleşebilir.
NASA’nın Mars’ta su bulduğunu açıklamasının ardından Dünya dışında bir yaşam alanı oluşturma fikri, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) sayesinde gerçekliğe kavuşabilir. ESA’dan yapılan açıklamada, Habitat adındaki yeni aracın 3 yıl içerisinde Mars’a gönderilerek buradaki suyun kullanılabilir olup olmayacağını inceleyeceklerini duyurdu.

ESA’nın bu duyurusu, bilim insanları tarafından çok ciddi bir atılım olarak karşılandı. Eğer deney başarılı olursa Mars’ta su çiftlikleri kurulabileceğini belirten bilim insanları, bu sayede Kızıl Gezegen’de kolonileşmenin gerçekleşebileceği yönünde görüş bildirdiler. Fakat bunun yapılabilmesi için tek gerekli etmen kullanılabilir su değil. Mars’a nasıl gideceğimizi biliyoruz, Mars’ın yüzeyine nasıl ineceğimizi de biliyoruz fakat asıl önemlisi Mars’tan nasıl geri döneceğiz? İşte bununla ilgili yapılması planlanan işlemler sırasıyla şu şekilde olacak:

Mars Atmosferine Giriş: Mars’ın atmosferi sürtünme ısısını yaratacak kalınlıkta, fakat uzay aracın hızını azaltmak için paraşüt kullanılamayacak kadar ince.

Zemine İniş: Şişme kalkan MAV’ı (Mars’a İniş Aracı), ses hızının 3 katı kadar yavaşlayabiliyor ve sonra da ayrılıyor. Daha sonra iniş modülündeki füze motorları inişi tamamlıyor.Yakıt Üretimi: MAV, ilk gidişindeki yük miktarını azaltmak amacıyla dönüş için gerekli olan yakıtı yanında götürmeyecek. Bunun yerine Mars’ın %95’i karbondioksitten oluşan atmosferinden oksijen yakıtı üretecek.

Kalkışa Hazırlık: İçerisinde basınç bulunan uzay aracında astronotlar, uzay elbiselerini değiştirebilecekler ve yanlarında bulaşıcı bir hastalıkla gelmelerini engellemek için Mars’taki tozla kaplı olmayan elbiseler giyecekler. Sonrasında ise tünel yoluyla yüzey aracını terk edip MAV’a binecekler.

Yörüngede Buluşma: Yüzeyden kalkacak mürettebat, yaklaşık 43 saatlik bir yolculukla Mars’ın yukarısına, gezegenin yörüngesinde konuşlanmış olan Dünya’ya Dönüş Aracı’yla buluşacak.Doğal Ortamda Faydalanma: Mars’a yapılacak keşif gezilerinin başarılı olabilmesi için doğadan faydalanılacak. NASA, gerekli olan yakıtı Mars’ta üreterek yükten birkaç tonluk ekstra ağırlıktan tasarruf sağlayacak. Bu da yalnızca yakıt üretmek için değil, buraya araştırma için gelecek olan astronotlar için hava ve su üretimi gibi amaçlarla kurulacak altyapının başlangıcı olacak.

Eve Dönüş Yolculuğu: MAV’ın iç dizaynı, yükün azaltılması amacıyla konforlu olmayacak ve astronotlar tüm yolculukları boyunca ayakta durmak zorunda kalacak. Kalkma işlemi füzeyle olacak ve toplam 7 dakika kadar sürecek.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0