• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA, Atlas Okyanusu’na Büyük Bir Göktaşının Düştüğünü Açıkladı!

NASA, Atlas Okyanusu’na Büyük Bir Göktaşının Düştüğünü Açıkladı!

0
0
0
0
0
NASA, Brezilya açıklarındaki Atlas Okyanusu’na 13 bin TNT’ye eşdeğer bir enerji açığa çıkartan göktaşı düştüğünü açıkladı.
NASA’nın resmi sitesinde yer alan açıklamada, Atlas Okyanusu’na (Brezilya açıklarında) büyük bir göktaşının düştüğü belirtildi. Düşen göktaşının, 2015’in Şubat ayında Rusya’nın Çelyabinsk Oblastı kentine düşen göktaşından sonra en büyük ateş topu olduğu söylendi.

Brezilya’daki sivil halka direkt olarak etki etmeyen ve karadan yaklaşık bin kilometre uzaklığa düşen göktaşının ortaya çıkardığı enerjinin 13 bin TNT’ye eş değer olduğu açıklandı. Rusya’ya düşen göktaşına oranla etkisi az olsa da (oradaki patlamanın değeri 500 bin tondu) Brezilya açıklarına düşen göktaşının son yıllardaki en ciddi uzay olaylardan bir tanesi olduğu belirtiliyor.Dünya’ya her yıl ortalama 30 göktaşı düşüyor. Çapları ortalama 1 ila 20 metre arasında değişen bu göktaşları, atmosferde yandığı sırada ortaya bir enerji çıkarıyor ve bu enerji yine atmosfer tarafından emiliyor. Dünya’nın yüzeyinin büyük bir bölümü (¾) su ile kaplı olduğu için göktaşları genel olarak okyanuslara düşüyor ve can kaybı ya da maddi hasar oluşmuyor. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0