NASA, Ay'a Uydu Yapmaya Hazırlanıyor

1
0
0
0
0
NASA’nın yeni asteroidi Yeniden Yönlendirme Görevi ( ARV ) hızla çalışmalarına devam ediyor. Görevin amacı, bir asteroidi alıp Ay’ın yürüngesine sokmak ve bu Ay’ın yörüngesindeki asteroitten örnek toplamak.
NASA’nın yeni asteroidi Yeniden Yönlendirme Görevi ( ARV ) hızla çalışmalarına devam ediyor. Görevin amacı, bir asteroidi alıp, Ay’ın yürüngesine sokmak ve bu Ay’ın yörüngesinde ki astroitten örnek toplamak. Peki, görevin sonucunda ne olacak? Görevin arkasında yatan önemli gerçek ise Mars’ta insan hayatının sürdürülebilir olup olmadığı konusunda bilgi toplamak.

Bu görevin yapılmasının iki yolu var: Birincisi, küçük bir asteroidi yakalayıp Ay’ın yüzeyine çekmek ve orada incelemek. İkincisi ise büyük asteroitlerden birini yakalayıp Ay’ın yörüngesine sokarak asetroidin üstüne iniş yaparak incelemek.NASA bugün yaptığı basın açıklamasında, bu seçeneklerden ikincisini seçtiğini açıkladı. Bu seçeneğin seçilmesinin iki ana nedeni var. Öncelikle, Ay’a yakın olan büyük asteroit sayısı, küçük asteroit sayısından oldukça fazla. İkinci nedeni ise araştırmacıların, bir asteroidin üzerine iniş yaparak toplanacak olan bilgilerin, Mars’ta yaşama şansımız olup olmadığı konusunda daha net olacağını düşünmeleri.

Bu araştırma, EM-2’den sonra Space Launch System ve Orion kapsülünün ikinci gerçek dünya görevi olacak ve 2021 yılında yerine getirilecek.

 

Kaynak : Gizmodo
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0