NASA Ay'da Maden Arayacak

0
0
0
0
0
NASA Ay'da Maden Arayacak
Dünya'da çok nadir bulunan bazı madenlerin göktaşlarında, Dünya dışı gezegenelerde ya da bu gezegenlerin uydularında çokça bulunabildiğini biliyoruz. Bu kaynaklardan faydalanabilmek için de Amerikan Uzay ve Havacılık Daire Başkanlığı (NASA) ilk adımı atıyor.
Dünya'da çok nadir bulunan bazı madenlerin göktaşlarında, Dünya dışı gezegenelerde ya da bu gezegenlerin uydularında çokça bulunabildiğini biliyoruz. (Jüpiter'in her biri ayrı farklı özellik gösteren uyduları gibi) Dünya'daki kaynakların da artık insanoğluna yetmediği düşünülürse bu kaynaklardan faydalanmak ve belki bir süre sonra bu Dünya dışı alanlarda koloniler kurmak bizim için kaçınılmaz bir gelecek olarak görülüyor.

Amerikan Uzay ve Havacılık Daire Başkanlığı (NASA) bu konuya yönelik ilk adımı atıyor ve uydumuz Ay'da maden araştırmaları yapacak robotlar göndermeye hazırlanıyor.

Ay'ın yüzeyinde çokça bulunduğunu düşünülen Helyum-3 gibi maddelerin tespiti ve sonrasında toplanarak Dünya'ya taşınması üzerine planlanan projede NASA, devletten aldığı ödeneklerin kısıtlı olması nedeni ile bu girişim için özel şirketlerle görüşmelere başladı bile. Bu durum da uzay yarışının artık devletler arası bir kulvar değil, şirketler arası bir maratona dönüştüğünü gösteriyor.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0