• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA Bu Gece Gökyüzünü Rengarenk Yapacak!

NASA Bu Gece Gökyüzünü Rengarenk Yapacak!

0
0
0
0
0
NASA bu gece gerçekleştireceği roket fırlatışıyla birlikte gökyüzüne bir takım gazların salınımını gerçekleştirecek ve bu gazlar gökyüzünü çeşitli renklere boyayacak.
NASA bugün yaptığı açıklamayla birlikte Dünya'nın, şimdiye kadarki en farklı gün batımlarından birisine tanıklık edeceğini belirtti. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, bu gece Amerika'nın doğu kıyılarının tanıklık edebileceği bir gösteri gerçekleştireceklerini ve bu gösterinin sonucu olarak gökyüzünün bir süre boyunca farklı renklere bürüneceğini bildirdi.

Aslında bu işlem, NASA'nın Amerika'da yaşayan insanları eğlendirmek için gerçekleştireceği bir olay değil. NASA atmosfere salacağı bir takım gazla atmosferin o tabakasında bulunan bulutların hareketlerini incelemeyi hedeflediklerini belirtti. İçinde baryum gibi gazların bulunduğu bu gazlar, açık havaya salındıkları takdirde havada bulunan rüzgarların ve bulutların izlenmesini sağlarken aynı zamanda kolay takip edilebilmesi adına havada parlayacaklar.NASA gözle görülebilecek şekilde parlayan bu gazların atmosfere salındığı noktada bulunan bulutlarla birlikte hareket edip etmeyeceğini bilmek istiyor. Bunun gerçekleşmesi durumunda farklı gezegenlerde bulunan hava olaylarının gözlemlenmesinde, çok kolay bir şekilde gözlemlenebilen bu gazların salınması taktiği kullanılabilecek.

Ayrıca NASA'nın belirttiğine göre bu gazlar, Dünya'nın kendine has olan manyetik alanının onlara gösterdiği yolu izleyebilirler. NASA bu işlemi son derece iyi bir planlama ile gerçekleştirme peşinde. Çünkü havaya salınacak olan bu gazların NASA'nın istediği şekilde hareket edebilmesi, gazlarla temas edecek Güneş ışıklarına bağlı. Fakat Güneş ışıkları asla gözlemcilere ulaşmamalı ki gazların hareketleri karanlık bir alandan gözlenebilsin. 


(NASA'nın salınımını gerçekleştireceği çoğu gaz, havai fişeklere renklerini veren maddeler.)

Yani NASA gazları oldukça yüksek bir noktadan boşluğa salacak ve birkaç dakika bu gazların izlemesini yapacak. Gazların salınması işlemi 7:00-9:00 saatleri arasında fırlatılması planlanan bir roket ile gerçekleştirilecek. Roketin salacağı gazlar sadece belirli bir kısımdan görülebilecek fakat NASA izleyemeyenler için bu olayın canlı yayınını kendi sitesi üzerinden gerçekleştirecek.

Kaynak: TheVerge 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0