• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA, Plüton'un En Büyük Uydusu Charon'un Fotoğraflarını Yayınladı!

NASA, Plüton'un En Büyük Uydusu Charon'un Fotoğraflarını Yayınladı!

0
0
0
0
0
NASA Plüton'un en büyük uydusu olan Charon'un renkli fotoğraflarını yayınladı.
Bildiğiniz gibi görevinin bir aşaması Plüton'u ve uydularını görüntülemek olan New Horizons, geçtiğimiz aylarda başarılı bir şekilde Plüton'un fotoğraflarını yayınlamasıyla birlikte Güneş Sistemi'ndeki bütün gezegenlerin görüntülenmesi tamamlanmıştı. Uzay aracının yayınladığı fotoğraflar ilk başta siyah-beyaz olsa da üzerinden zaman geçmesiyle Plüton'un renkli fotoğraflarının da bulunduğu veriler Dünya'ya vardı.

Belittiğim gibi New Horizons'ın tek amacı Plüton'u görüntülemek değil aynı zamanda gezegenin görüntülemeyen uydularını da görüntülemekti. Plüton'un 2012'de sonuncusu keşfedilen ve şimdilik sayılarının bu kadar olduğu düşünülen 5 adet uydusu vardır. Bu uyduların adları Charon, Styx, Nix, Kerberos ve Hydra. Beş uydudan büyük tek büyük olanı Charon 1205 km çapa sahiptir. Styx 10-25, Nix 91, Kerberos 13-34, Hydra ise 114 km çapa sahiptir yani oldukça küçükler.
 

NASA bu uydulardan en büyüğü olan Charon'un yeni fotoğraflarını ve New Horizons'a ait uçuş videosunu yayınladı.Charon'un bir görüntüsünde Charon'da bulunan büyük bir kanyon görülebiliyor. NASA bu kanyonun Amerika'da bulunan Büyük Kanyon'dan 4 kat daha uzun olduğunu ve 2 kat daha derin olduğunu bildirdi. Böylesine küçük bir gök cisminde bu kanyonu oluşturabilecek koşulların bulunması oldukça ilginç.

Kaynak: Engadget 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0