• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA’dan Türkiye’ye Ciddi Uyarı: Bu Kış Çok Dikkatli Olun

NASA’dan Türkiye’ye Ciddi Uyarı: Bu Kış Çok Dikkatli Olun

0
0
0
0
0
NASA, ülkemizde bu yıl kışın son derece sert geçeceğini belirterek ciddi uyarılarda bulundu.
Her kış, televizyonlarda ‘yüzyılın en soğuk kışı bu yıl yaşanacak’ gibi haberler görmeye artık çok alıştık. Fakat bu sefer uyarı NASA’dan gelince bizim de dikkatimizi fazlasıyla çekti.

NASA’nın uyarısına göre Türkiye’de kış mevsiminin zaman olarak bir değişiklik olmadan yaşanacağı, fakat geçmiş yıllardaki kış aylarına göre çok daha soğuk geçeceği belirtildi. Birçok sektörde hizmet veren Eryap Grup’un CEO’su olan Emrullah Uslu, NASA’nın açıklamasıyla ilgili bazı değerlendirmeler yaptı. 

Soğuklardan minimum seviyede etkilenmek için yalıtım sisteminin önemine değinen Uslu, ısı yalıtımının olmadığı evlerde pencerelerin ve kapıların, içerideki ısının ¼’ünün kaybolmasına sebep olduğunu açıkladı. Bu durumun ülke enerjisi için büyük bir zararı olduğunu belirten Uslu, sırf bu yüzden harcanan enerjinin her yıl 10 milyar doları bulduğunu söyledi.Enerji harcamalarının yarı yarıya azaltılmasının ısı yalıtımı sayesinde gerçekleşebileceğini belirten Uslu, "Yalıtım levhasının kalınlığı arttıkça enerji verimliliği de o oranda artıyor. Yalıtım ürünlerinin çeşitliliği ve kullanım detayları konusunda ülkemiz son derece ileri olmasına rağmen yalıtım kalınlıklarının yetersiz olması nedeniyle yapılan yatırımlar yeterli etkiyi yaratmıyor. Ülkemizde bölgelere göre değişen yalıtım levhası kalınlıkları ortalama 4–5 santimetre olarak öngörülürken, Avrupa ülkelerinde bu değer 15–20 santimetre kalınlığa kadar çıkabiliyor. Yalıtım eksikliği nedeniyle bütçelerin önemli bir bölümü boşa harcanıyor. Yalıtımı hiç olmayan ya da doğru yalıtılmamış binalar, kat adedine bağlı olarak ortalama en az yüzde 20 ile 30 aralığında enerji israfına neden oluyor. Binaların çatılarına, duvarlarına ve döşemelerinize iyi bir yalıtım yaptırıldığına, bir de iyi bir ısıtma cihazı ve otomasyon sistemi kurulduğu takdirde enerji harcamalarında yüzde 50'den fazla tasarruf sağlanabiliyor. Binaların camları da yalıtım için oldukça önemli bir faktör. Camlar tek cam ol­ma­ma­lı, pencerelere çift ve­ya du­ru­ma gö­re üç cam ta­kıl­ma­lı. Kı­sa­ca ısı kay­bet­ti­ği­miz her alanda ya­lıtı­ma­ ihtiyaç duyuyoruz" şeklinde konuştu.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0