• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA, Donmuş Okyanuslardan Oluşan Europa’ya İnecek

NASA, Donmuş Okyanuslardan Oluşan Europa’ya İnecek

0
0
0
0
0
NASA, Donmuş Okyanuslardan Oluşan Europa’ya İnecek
NASA’nın kendisine yeni görev olarak belirlediği Europa Mission, Jüpiter’in yaşam barındırması en muhtemel olan uydusu Europa’nın donmuş okyanuslarına ilk kez dokunmamızı sağlayacak.
Europa Görevi’nin öncelikli hedefi, 2020 yılında bir düzine yörünge uçuşu ile buz küresinin yapısı hakkında bilgi toplamak ve fırlatılacak sondalar ile buzulların yapısı ve derinliği hakkında bilgi sahibi olmak.

NASA’nın JPL (Jet Propulsion Laboratory=Jet İtki Laboratuvarı) bilim adamlarından Robert Pappalardo, California’da, Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsü’nda düzenlenen 2015 Pasadena Uzay Konferansı’nda, şu an yoğun şekilde uyduya indirilebilecek bir araç üzerinde çalıştıklarını ifade ederken “Nasa bize ne kadara mal olacağını, görevin neye ihtiyaç duyacağını ve bu görev ile Europa’nın üzerine ufak bir paket gönderip gönderemeyeceğimizi sordu” şeklinde açıklamada bulunuyor.

Ayrıca NASA, Avrupa Uzay Dairesi’ne de bu görevin içinde yer almak isteyip istemediklerini de sormuş ve buzu delecek bir sonda ya da yüzeyde hareket edecek bir cihaz için 2 milyar Dolar ayırmak isteyip istemeyeceklerini danışarak ortak bir çalışma yürütebileceklerini belirtmiş.

 Yaşam Bulma İhtimalimiz Çok Yüksek3100 kilometre genişliğe sahip olan Europa, 88 kilometre kalınlığında olduğu düşünülen, buzdan bir kabukla kaplı ve bu kabuğun altında 20 kilometre kadar derin olduğu düşünülen sıvı haldeki sudan bir okyanus olduğu ön görülüyor.

Aynı panelde Güneş Sistemi’nde en az 5 başka uydunun daha sıvı haldeki sudan okyanuslar barındırabileceği ve bu okyanusların canlı formlarına ev sahipliği yapabileceği düşünülüyor. Bu uyduların yine Jüpiter’e ait olan Ganymede ve Callisto, Satürn’ün yörüngesindeki Enceladus ve Titan ile Neptün’ün uydusu olan Triton olduğu ifade edilirken sadece Enceladus ve Europa’nın uydularının kaya bir zemin üzerinde olduğu, diğer okyanusların ise zemininde de buzdan bir katman olduğu belirtiliyor.

Su bulunduran uyduların durumu böyle olunca da Europa ve Enceladus, astrobiyologların ilk iki hedefi haline geliyor.

Araştırmacılar Eurpoa’nın Güneş Sistemi’miz bu halini almadan 4.5 milyar yıl kadar önce, bugünkü gibi bir buz küresi olmadığını ve kendi sıvı haldeki okyanuslarına ev sahipliği yaptığını söylerken olası yaşam formlarının da bu okyanuslarda barındığını söylerken daha genç olan 500 kilometrelik Enceladus ile birlikte Saturn uydularının ne kadar zamandır su bulundurduğunu kesin olarak bilmediklerini belirtiyor.

Yaşam barındırma ihtimali söz konusu olunca genellikle aradığımız şey uzunca bir süredir yaşanılabilir bir gezegen aramak” diyen bilim adamları, Enceladus görevi ile ilgili olarak kürenin aktif olan gayzerlerinin yüzeye inmeden örnek toplamaya da izin verebileceğini ve Enceladus Life Finder (ELF=Enceladus Yaşam Formu Arama) görevi ile bunu başarabileceklerini söylüyor.
 
 

 Europa Yörünge GöreviELF henüz konsept halinde bir çalışma olarak kenarda dururken NASA’nın düşük bütçeli Discovery Programı’nın bir sonraki görevi olan Europa projesi resmi olarak kurumun raflarındaki yerini aldı.

Henüz ismi konulmamış olan Europa görevinin ilk fırlatması 2022 yılında gerçekleşecek ve Jüpiter’in yörüngesine yerleşen uydu 2 buçuk yıl boyunca 45 yörünge uçuşu gerçekleştirecek.

Bu uçuşlar sırasında uzay aracı barındırdığı sensörler ile 9 farklı alıcısı ile veri toplayacak. Veri toplayacak bu araçlar arasında yüksek çözünürlüklü kameralar, ısı dedektörleri ve buzun altından sinyal alabilecek radarlar da bulunuyor. Bu veriler sayesinde yüzeyin durumu, yüzey altındaki okyanusların durumu ve bu okyanusların yaşam destekliyor olma ihtimali hakkında bilgi alınacakken NASA yetkilileri şu an için aktif şekilde yaşam formu aramanın öncelikli hedefleri olmadığını dile getirdi.

Bu yörünge uçuşları aynı zamanda birer keşif uçuşu olacak; çünkü NASA henüz elde edilen verileri donmuş uydunun yüzeyine bir robot ya da benzeri araç indirmekten çekiniyor ve elde edilen bilgiler doğrultusunda bu imkana da sahip olacaklar.

Europa’nın yüzeyinin durumunu bilmiyoruz. Yumuşak olabilir, çok sert olabilir ya da dikitlerle dolu olabilir.” diyor Europa Programı bilimadamlarından Curt Niebur ve yüzeyin görüntüsünü bile tam olarak bilmeden bir çeşit yüzey aracı tasarlamanın çok zor olduğunu söylüyor.

(2022’de fırlatılacak, 2025’te ilk görüntüler gelse bir Philae, bir Pluto FlyBy’dan daha heyecanlı olur. O zaman da haberleri yazıp bu günleri anarız; “planlandığı zamanları bilirim ben onun” diyerek)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0