• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA, Düşen Bir Meteoru Şans Eseri Görüntülemeyi Başardı!

NASA, Düşen Bir Meteoru Şans Eseri Görüntülemeyi Başardı!

0
0
0
0
0
NASA, Düşen Bir Meteoru Şans Eseri Görüntülemeyi Başardı!
NASA'nın gözetleme amacıyla kurulmuş kameralarından birisi, düşen bir meteoru şans eseri gözlemlemeyi başardı.
Her gün Dünya atmosferine yüzlerce meteor giriş yapıyor ancak bu meteorların büyüklüklerinin yetersiz seviyede olması nedeniyle atmosfer, bu meteorları saniyeler içerisinde yakarak yok ediyor ve onların Dünya yüzeyine düşerek herhangi birşeye zarar vermelerini engelliyor. Meteorların atmosferimize girmesinin ardından gerçekleşen olayların sırası bu şekilde, ancak bazen gerçekleşen bu olaylarda değişkenlik yaşanabiliyor. Yeterince büyüklüğe sahip olmalarıyla birlikte atmosfer tarafından yakılmalarına rağmen yeryüzüne düşmeyi başarabilen meteorlar da mevcut.

Geçtiğimiz Perşembe günü Amerika'nın bir eyaleti olan Georgia'da da yeryüzüne ulaşmayı başarabilen ender meteorlardan birisi görüldü. Çok parlak olması nedeniyle neredeyse tüm yerli halk tarafından görülmüş olan bu meteor, yerli halk tarafından anında NASA'ya rapor edildi. NASA tarafından girişi, konumu ve bilgileri kontrol edilen meteorun 68 kilogram ağırlığa, 41 cm uzunluğa sahip olduğu tespit edildi. Bilgilerine gökyüzünü tarayan tarayıcılar sayesinde ulaşılabilen bu meteorun dün yapılan kontrollerde şans eseri kameralara da yakalandığı belirlendi.
 

NASA'nın Venüs'ü ve Venüs'ten daha parlak meteorları izleyebilmek amacıyla kurduğu bir kameraya yakalanan bu meteorun ışığı ve atmosferde yanmaya başladığı an, kayıtlarda net bir şekilde görülebiliyor. NASA bu kayıtlara göre meteorun tamamen yok olmamış olabileceğini belirtti ve meteorun düşmüş olabileceği yerlerin inceleneceğini belirtti.

Kaynak: Cnet 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0