• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA Güneş'in Çok Özel Bir Videosunu Yayınladı!

NASA Güneş'in Çok Özel Bir Videosunu Yayınladı!

0
0
0
0
0
NASA Güneş'in Çok Özel Bir Videosunu Yayınladı!
NASA Güneş inceleme rasathanesinin kurulmasının 20. yılına özel Güneş'in neredeyse tamamen anlatıldığı bir video yayınladı.
Dünyanın en büyük uzay araştırma ve inceleme kurumlarından birisi olan NASA, yıllardır araştırmalarına devam ediyor. NASA bundan tam 20 sene önce, 1995 senesinde içinde bulunduğumuz sisteme hayat veren, Dünya'da bulunan hayatın ana kaynağı olan Güneş'in incelenmesine ve bu dev alev topu hakkında daha fazla bilgiye erişilmesine karar verdi. Bu nedenle Güneş'in hareketlerini, yörüngesini, yapısını ve Dünya'nın dış kısmında bulunan heliosferi inceleyen The Solar & Heliospheric Observatory (SOHO) kuruldu. Kurulmasının ardından Güneş hakkında birçok konuda bizleri bilgilendiren SOHO'nun kuruluş yıldönümüne özel olarak Güneş'in farklı görüntülerinin bulunduğu özel bir video hazırlandı.

NASA tarafından dün akşam saatlerinde yayınlanan bu video, Güneş'in farklı teknolojiye sahip kameralar kullanılarak kaydedilen görüntülerini içeriyor. Aynı zamanda bu görüntülerin kaydedildiği ilk senelerde görüntülerden birisi (videonun başında yer alan Güneş'in mavi olarak görülebildiği görüntüler) UFO teorilerinin ortaya çıkmasına neden olmuştu. Teorilerin ortaya çıkış nedeni Güneş tarafından yayılan ısının netçe görülebildiği bu kamera görüntülerinde gezegenlerin etraflarından yayılan beyaz ışıklar.
 

Ortalığı karıştırmaya yeten bu görüntüler, gezegenlerin etraflarından o ışığın çıkması nedeniyle uzun bir süre açıklanamamış, ancak sonra bu ışıkların sadece Güneş'in ön kısmında duran gezegenlerin parlaklığından dolayı oluştuğu belirtilmişti. 

Aynı zamanda geçtiğimiz günlerde NASA tarafından yapılan açıklamalarda Mars'ın atmosferinin Güneş tarafından yok edildiğinden de söz edilmişti. Dünya'nın manyetik alanı hakkında oldukça çok bilgiye ve inceleme cihazlarına sahip olması nedeniyle yapılan bu çalışmalara SOHO da yardımcı olmuştu.

Kaynak: Cnet 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0