• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA, İlerleyen Yıllarda Uzaya Astronot Olarak Göndermek İçin Eleman Alımlarına Başladı!

NASA, İlerleyen Yıllarda Uzaya Astronot Olarak Göndermek İçin Eleman Alımlarına Başladı!

1
0
0
0
0
NASA gelecekte uzaya göndereceği yeni astronotlar için başvurulara kapılarını açtı. 
Hemen hemen uzaya merak salan herkesin içinde kalmış bir hayali olan astronot olma isteği için önemli bir gelişme dün yaşandı. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi olan NASA, aynı zamanda dünyanın en ünlü ve en önemli uzay araştırma merkezi olarak biliniyor. Şu sıralar Mars'ta koloni kurma çalışmalarına başlayan NASA, dün sosyal medya hesaplarından yaptığı duyuru ile gelecek yıllarda uzay maceralarına katmak istediği nitelikli eleman alımlarına başladığını açıkladı.

Yılda 66 Bin Dolar ile 145 Bin Dolar arasında değişecek maaş aralığıyla (Aylık 5.500 - 12.000 Dolar arası) görev alacak olan bu astronot olacak olan arkadaşlardan sadece 15 kişi NASA bünyesine katılacak. NASA'nın genel merkezi olan Houston'da görev alacak olan bu kişiler NASA'nın bir ABD kurumu olduğu için Amerikan vatandaşları arıyor. Ancak daha önce de görebildiğimiz için NASA'yı etkileyebilecek diğer ülke vatandaşları da bu şansı yakalayabilir diye düşünüyorum.Uzaydaki Rus ve Amerikan ortak yapımı Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilmek üzere eğitilecek ve eğitimini tamamladıktan sonra burada görev alarak çeşitli geliştirmeler ve araştırmalar yapacak olan ekipten istenen akademik özellikler de tabiki sağlam olmalı. Şöyle ki; biyonik bilimler, fizik, bilgisayar bilimleri ya da matematik bölümünde lisans görmüş olmaları isteniyor. Bu bilimlerle paralel olarak Mühendislik Teknolojileri, Havacılık Teknolojileri, Psikoloji, Hemşirelik, Arkeoloji vb bilim dalları ise kabul edilmeyecek.

Bunların yanı sıra uzun süreli uzay seyahatlerini kaldırabilecek psikolojide ve sağlıklı yapıda olması, gözlüklü ya da gözlüksüz olarak net görebilme ve başta da belirttiğim gibi Amerikan vatandaşlığı gibi aranan nitelikler bulunuyor. Çeşitli araştırmalardan sonra 2017'nin bahar ayında açıklanacak olan bu adaylar bu sırada çeşitli testlerden geçecekler ve sonunda kabul edilebilme imkanı elde edecekler.Buradaki bağlantıdan tüm detayları ve başvuruyu yapabileceğinizi belirtelim. Lyndon B. Johnson Space Center'a yapılacak alımlarla NASA yeni kadrosu ile bakalım hangi çalışmalar yapacak.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0