• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA Mars Atmosferine Dayanıklı Materyal Üretti, İlk İnsanlar Yakında Gidiyor!

NASA Mars Atmosferine Dayanıklı Materyal Üretti, İlk İnsanlar Yakında Gidiyor!

0
0
0
0
0
Mars'ta sıvı formda su bulmayı başaran NASA'nın henüz gezegenle işi bitmiş değil. 
Son dönemde Mars'a yönelik çalışmalarını ciddi şekilde hızlandıran NASA, artık Kızıl Gezegen'e insan gönderme konusunda da ciddi adımlar atmaya başladı. Yapılan bütün araştırmaların amacı, tarihi yolculuğun başarılı olduğu kadar güvenli de gerçekleştirebilmek.

Bu konuda çalışmalar yürüten NASA'nın Ames Research Center ekibindeki mühendisler, Mars'ın atmosferinde bulunan oldukça yüksek sıcaklık sorununa çözüm konusunda dev bir adım attı. Mühendisler sadece rocketin önemli kısımlarını korumakla kalmıyor, aynı zamanda da esnek ve dayanıklı yapısı ile 1700 derecelik sıcaklığa kadar dayanıyor.Sahip olduğu esnek yapı ve ısı direnci ile NASA'nın son teknoloji ürünü olan ADEPT (Called Adaptive Deployable Entry and Placement Technology) ismiyle anılan materyal, görünüş ve işlev bakımından aslında bir nevi şemsiye. Karbon kumaşa sahip ADEPT, Mars görevini üstlenecek uzay aracını gezegenin atmosferine giriş yaptığı sırada koruyacak. Bu haftanın başında yapılan testler, daha şimdiden ADEPT'in karşılaşacağı ortamın şartlarına ne denli uygun olduğunu ve koruyacağı uzay gemisi için bu şartları ne denli basite indirgeyeceğini göstermekte.

Testlerde 1704 dereceyi gören ve o sıcaklıkta bile işlevini sürdürmeyi başaran ADEPT, tam not almış durumda. ADEPT'in üst kısmında bulunan katman, sıcaklık artış gösterdikçe düzenli bir şekilde erimeye başlıyor. Böylece alt tabakadaki kısım, ısıdan minimum seviyede etkileniyor. 

Tabi NASA'nın tek amacı Mars'ın yüzeyine inmek değil. Şu anki plana göre; Mars'a inecek astronotlar, basit yapıda küçük bir sera kurarak gıda üretimi yapmaya çalışacak. Kurulacak seranın da ADEPT materyalinden yapılacağı söylenmekte. Tabi ADEPT henüz son aşamaya gelmiş, hazır bir halde Mars'a gitmeyi bekler durumda değil. En azından NASA için bu böyle. Çünkü NASA, hala ADEPT'i baz alarak farklı türde materyalleri, farklı koşullara göre testlere tabii tutuyor. Sonuç olarak, henüz bir tarih verilmiş değil -ki daha oldukça da erken-. Ancak NASA ilk insanı Mars'a gönderme konusunda inanılmaz bir çalışma içinde ve şu ana kadar ciddi adımlar atılmış durumda.Bir süre önce Mars'ta sıvı formda su bularak tarihi bir başarıya imza atan NASA, şimdi bir adım daha ileri atarak gezegene ilk astronotlarını gönderecek. Geçtiğimiz günlerde şu sıralar vizyonda olan ''The Martian'' filminin yönetmeninin Mars'ta su bulunduğu konusunda çok daha önceden haberdar olduğu, hatta filmin insanları bir nevi hazırlama için yapıldığı gibi söylentiler çıkmıştı.

Matt Damon'ın başrolde olduğu filmin konusu da Mars'ta su bulunması ve görevlendirilen astronotun orada sera kurarak gıda yetiştirmesini konu almakta (tabi filmin konusu düz bir şekilde bu değil, Mars'ta mahsur kalan astronotun yaşadıkları ve kurtarılması gibi süreçler de ele alınmakta). 

Sonuç olarak şahsi görüşümü de katmak isterim; NASA'nın tarihi duyurusu, yani Mars'ta su bulunması, sadece buz dağının görünen kısmı olabilir. Üstelik NASA'nın da hemen suyu bulur bulmaz ''çabuk bunu bütün dünyaya duyurmalıyız!'' diye düşündüğünü de sanmıyorum. Kızıl Gezegen'de yaşama dair oldukça önemli bulgular var ve NASA, çoktan ciddi adımlar atmış durumda. Bakalım gelecekte ne gibi şeyler öğreneceğiz?

Kaynak: Digital Trends
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0